Seçim Sonrası Dolar / TL Yorumu – 08.06.2015

Seçimler Sonrası Dolarda Durum Ne?

Türkiye 2015 Genel Seçimleri geride kaldı ve YSK’dan resmi açıklama henüz gelmemiş olsa da artık bizi dört partili bir meclis beklediği kesin. Koalisyon, azınlık hükümeti, koalisyonlu bir azınlık hükümeti ve erken seçimler gibi seçenekler gündemde.
Cuma gününü 2.65 bölgesinde kapatan USDTRY seçimler sonrası yeni haftaya 2.74 bölgesinde başladı ve 2.75 direncinin kırılmasıyla birlikte sabah saatlerinde 2.80 üzerine kadar tırmanarak tarihi zirveyi yeniledi.
Bundan sonra yeni hükümet kurma çabaları sürecinde yaşananlar yönü belirleyecek. Hem siyasi belirsizlik hem güçlü USD nedeniyle USDTRY’den önümüzdeki günlerde yeni zirveler gelme ihtimali yüksek. Yani çiftin sadece TRY tarafı kaynaklı bir hareket görmeyeceğiz. Cuma günü gelen güçlü istihdam raporunu ABD’den yeni iyi veriler izlerse USDTRY’deki yükselişlerin hızı da artar.
Piyasa ilk anda ortaya çıkan siyasi belirsizliği fiyatlıyor şu anda fakat daha dengeli bir meclisin TCMB bağımsızlığı üzerindeki tehdidi azaltabileceğini hatırlatalım. Yani Merkez Bankası fiyat istikrarı görevini yerine getirmek için kullanmakta çekindiği bazı silahlarını daha rahatça çıkarabilir.
Şimdilik 2.80 yukarıda ilk direnç, piyasa bekle – gör modundayken 2.75 – 270 bölgesi ise destek görevi görecek. Şu anki belirsiz havada doların daha da yukarılara gitme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.
Tabi hatırlatmakta fayda gördüğümüz bir noktaya tekrar dikkat çekelim. Türkiye’de siyasi belirsizliğin ortadan kalkması tek başına kurlarda kalıcı bir aşağı yönlü hareketlenme getirmeyecek. Belirsizliğin ortadan kalkmasına verilen ilk tepki sonrası yatırımcıların dikkati yine global gelişmelere çevrilecek. Fed’in faiz artışları için ısındığı ve Türkiye’nin piyasanın gözüne girecek yeni bir ekonomik hikaye üretemediği tabloda USDTRY’nin güçlü devam etmesi de kaçınılmaz olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.