Dolar / TL Yorumu – 07.09.2015

Hafta Açılır Açılmaz Yeni Zirve

Cuma günü ABD’den gelen sağlam istihdam raporu ile 3.0 üzerine tırmanan dolar hafta sonu yaşanan şiddet olaylarının da etkisiyle yeni haftaya güçlü başladı ve 3.04 üzerine kadar tırmandı.
Dün yaşanan son terör olayında Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca Tabur Komutanlığı’ndan operasyon amaçlı yola çıkan zırhlı araçlara yapılan saldırıda şehit ve yararılar var. Bazı kaynaklara göre şehit sayısı 17’ye ulaştı. 
Haftaya bu üzücü haberle başlayan iç piyasalarda dolar gece 3.0455 seviyelerine kadar yükselerek tarihi zirveyi tazeledi. Uluslararası piyasalarda dolar zaten Fed’in Eylül ayında faiz artırabileceği beklentisi ile güçlü seyrediyor ve bizim siyasi belirsizlikler ile şiddet olayları gibi iç risklerimiz nedeniyle liraya karşı daha hızlı yükseliyor.
Kurlardaki yükselişe neden olarak gösterdiğimiz beş neden vardı. Neydi bunlar;
  1. Siyasi belirsizler ve içerideki şiddet eylemleri,
  2. Çin’den yayılan global ekonomi kaynaklı riskler,
  3. Fed’in faiz artırma sürecine başlama niyeti,
  4. TCMB’nin kurlardaki yükselişe karşı sessiz kalması,
  5. Cari açık gibi zayıf ekonomik temeller,
Bu beş nedenin hiç birinde önemli bir değişiklik yok. Çin’de yaşanan istikrarsızlık bir miktar azalmış durumda havası var. G20 toplantılarında Çinli yetkililerin gerekli önlemleri alacakları yönünde teminat vermesi liderleri tatmin etmiş gibi görünüyor fakat piyasa pek tatmin olmamış gibi. Dört günlük tatil sonrası Çin borsaları haftaya satıcılı başladı ve şu an %2.00 üzerinde kayıp var.
Şu anki tablo ne yazık ki dolarda yeni zirvelerin gelmesine müsait ve gevşemelerin kalıcı olma ihtimali düşük. Artık 3.00 üzeri yeni normal ve daha önceleri psikolojik direnç olan 3.00 seviyeleri şimdi önemli bir destek olarak çalışacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.