Dolar / TL Yorumu – 07.08.2015

Moody’s Notumuzu Değiştirir mi?

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s bu yılın ikinci not değerlendirmesini bugün açıklıyor. Kurum en son 10 Nisan’da kredi notumuzu en düşük yatırım yapılabilir seviye olan Baa3 seviyesinde sabit tutmuş, görünümümüzü ise negatif olarak teyit etmişti.
Bugün Moody’s’den gelebilecek yorumları öngörmek için kurumdan gelen son açıklamalara bir bakalım. Seçimler sonrası yayınladığı ‘Türkiye seçim sonuçları kredi negatif, yükselen siyasi belirsizlik politikaların uygulanmasını geciktirebilir’ başlıklı raporda Moody’s, sonuçların işaret ettiği koalisyon veya azınlık hükümeti seçenekleri Türkiye’nin dış kırılganlığını azaltacak, yatırım havasını geliştirecek ve ekonomik büyümeyi canlandıracak ekonomi politikalarının uygulanmasını geciktirebilir demişti.
Diğer yandan aynı raporda seçmen çeşitliliğinin parlamentoya yansıması Türkiye’de kurumların gücünü ve yatırımcıların kurumlara olan güvenini ve kamu maliyesinin BAA3 olan kredi notunu destekleyeceğine dikkat çekilmiş fakat Moodys 2019’dan önce erken seçim olasılığını yüksek gördüğünü bildirmişti.
Aradan iki ay geçti ve henüz hükümet kurulmuş değil. Koalisyon görüşmelerinde de pek umut veren bir gidişat yok. Hükümet belirsizliğine son haftalarda çözüm sürecinin ‘kesintiye’ uğraması ve artan jeopolitik riskler de eklenmiş durumda.
Moody’s neredeyse bir buçuk senedir not görünümümüzü negatif olarak değerlendiriyor ve negatif görünüm bir sonraki not hamlesinin aşağı yönlü olacağının iması. Son zamanlarda ise hiç istemediğimiz bu aşağı yönlü hamle için nedenlerin çoğaldığını gözlemliyoruz.
Gerileyen büyüme, yükselen kurlar gibi kredi derecelendirme kuruluşlarının pek hoşuna gitmeyecek ekonomik risklerin yanında siyasi ve jeopolitik riskler hanesi de giderek büyüyor. 
Piyasadaki genel beklenti Moody’s’in kredi notumuzu teyit edeceği yönünde fakat yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı not indirimi gelir mi tedirginliği de yok değil. Bizce de Moody’s bu belirsizlik ve risk ortamının kalıcı olup olmadığını görmek için biraz daha beklemeyi tercih edip Cuma gününü pas geçebilir fakat hiç istemediğimiz bir not indirimi gelmesini haklı kılacak nedenlerin de olduğunu söylemeliyiz.
USDTRY’yi çok kritik bir kaç ay bekliyor. Fed bu sene içerisinde faiz artışlarına hazırlıyor piyasayı. Diğer taraftan TRY üzerindeki jeopolitik ve siyasi riskler kısa sürede dağılmayacak gibi ve bu da ekonomi açısından bir kaç çeyreği daha tehlikeye atabilir. Böylesi bir senaryo ise ne yazık ki dolarda yeni zirvelerle birlikte yıl sonuna doğru 3.00 seviyelerine doğru bir atağı beraberinde getirebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.