Dolar / TL Yorumu – 07.07.2014

USDTRY Yıl Sonunda Nerede Olur?

ABD merkez bankası Fed’in varlık alımlarını azaltıma gitmeye başlaması, jeopolitik gerginlikler ve içeride patlak veren politik kriz sonrası 2.39 seviyelerine kadar tırmanarak tüm zamanların en yüksek seviyelerini gören USDTRY, TCMB’nin keskin faiz artışlarına gitmesiyle frenlenmişti. Sonrasında da yerel seçimlerin politik belirsizliği azaltması ve ABD’den birinci çeyrekte gelen zayıf verilerin gölgesinde USDTRY gerilemeye devam ederek 2.06 seviyelerine kadar çekilmişti.
Peki USDTRY önümüzdeki aylarda nasıl bir tablo bekliyor? 2014 sonuna doğru Dolar hangi seviyelerde olabilir?
Bu sorunun cevabını verebilmek için hem içeride hem dışarıdaki görünümü dikkatlice analiz etmemiz gerekiyor. Dışarıdaki gelişmelerin en önemli ayağı ABD tarafı. Her ne kadar birinci çeyrekte kimsenin beklemediği derecede zayıf bir performans göstererek kayıpları oynasa da, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekten itibaren ivme kazanarak toparlanma senaryosunda tekrar baş role geçmesi bekleniyor.
Ekonomideki toparlanmaya paralel olarak Fed’in de önümüzdeki sene içerisinde faiz artırımlarına başlama ihtimali yüksek. Hatta geçtiğimiz hafta gelen istihdam verileri sonrası aralarında Goldman Sachs’in da bulunduğu büyük banka ve kurumlar Fed faiz artışı beklentilerini daha yakına çekmeye başladılar. 
Jeopolitik riskler Türk Lirası’nı dışarıdan etkileyebilecek diğer önemli bir faktör olarak ön plana çıkıyor. Son zamanlarda Türkiye’nin içerisinde bulunduğu coğrafyada yaşanan istikrarsızlıklar Türk Lirası üzerinde baskı yaratmıştı. Jeopolitik açıdan çok kırılgan bir coğrafyada bulunmamız TRY üzerinde bir baskı unsuru olarak kalmaya devam edebilir önümüzdeki aylarda.
İçeride ise faiz indirimlerinin devam etmesi ve seçimlere bağlı yaşanabilecek siyasi gerginlikler yatırımcılar için TRY’nin cazibesini azaltabilecek faktörler olarak dikkat çekiyor. Piyasada enflasyondaki düşüşle birlikte TCMB’den faiz indirimleri sürecek beklentisi hakim. Yani bir yanda daha şahinleşecek bir Fed varken, diğer yanda daha fazla faiz indirimi değerlendiren bir TCMB var.
Kısacası hem dışarıda hem içeride yaşanabilecek gelişmeler açısından TRY için çok pozitif bir tablo görmüyoruz. Bu nedenle USDTRY’nin yıl sonunda mevcut seviyelerinden yukarılarda olması daha ağır basan ihtimal bize göre. Özellikle ABD ekonomisinin ivmelenmesi ve Fed’in daha şahinleşmesine karşı TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesiyle USDTRY’nin yıl sonunda 2.20 – 2.17 bölgesine yükselmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.