Dolar / TL Yorumu – 07.06.2015

FLAŞ! Seçimler Sonrası Dolar Haftaya Nasıl Başlar?

Piyasaları aylardır meşgul eden ve merakla beklenen Türkiye’nin son zamanlardaki en kritik genel seçimlerini geride bıraktık. Şu an itibariyle sayımdan geçen oy oranı %97 ve bizleri dört partili bir meclis bekliyor.
Yani Cuma günü paylaştığımız rapordaki Senaryo 2 – Dört partili bir meclis ve koalisyon hükümeti durumu ile karşı karşıyayız. 
Bu demek? 
Önümüzdeki günlerde veya haftalarda sıkı koalisyon pazarlıkları, ekonomi yönetiminin kime teslim edileceği, hükümetin söylemi ve koalisyon partileri arasındaki uyumluluk veya uyumsuzluk gibi faktörler yön verecek piyasaya. Düşük de olsa azınlık hükümeti ve tekrar seçime gidilme ihtimali var.
Ne olursa olsun piyasalar için tedirgin bir kaç gün/hafta bizleri bekliyor. Başkanlık konusu yeniden gündeme gelmeyecek. Piyasa bunu pozitif fiyatlayacak fakat hükümet belirsizliği baskın olacak tabi ki.
Piyasa Nasıl Açılacak?
Yine Cuma günkü raporumuzda belirttiğimiz gibi Senaryo 2 ile ilk olarak 2.75 direncini takip edeceğiz. Bu sonuçlarla Cuma gününü 2.65’lerde kapatan USDTRY yeni haftaya 2.75 direnci civarında başlayabilir. Bu seviyenin kırılması veya üzerinde bir açılış daha da yukarıları getirebilir. İlk olarak 2.80’ler ön plana çıkacak.
Peki Daha Sonra?
ABD’den gelen son istihdam raporu istihdamda toparlanmanın gümbür gümbür devam ettiğini gösteriyor ve ilk faiz artışı için Eylül ayı daha da belirginleşiyor. Yani beklemede olan dolar boğaları önümüzdeki süreçte tekrar oyuna dahil olabilir. Diğer yandan politik belirsizlikler nedeniyle TRY’yi çok iyi günler beklemiyor. Yani görünüm USDTRY’nin yeni tarihi zirvelere gitmesinin sürpriz olmayacağına işaret ediyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.