Dolar / TL Yorumu – 06.01.2016

Dolar 3.00’ü Geçti. Sırada Ne Var?

Seneye jeopolitik riskler ve Çin kaygıları ile başlayan piyasaların rotası güvenli limanlar. Son olarak dün Kuzey Kore’nin bir nükleer bomba denemesi yapması ve Çin’den gelen hizmetler PMI verisinin beklentilerin çok altında kalması piyasadaki endişeli havayı bir kat daha artırdı. ALTIN, USD, JPY ve CHF gibi güvenli limanlar özellikle TRY, ZAR, MXN, INR gibi gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı güçlü.
Pazartesi günü yeni yıla 2.91 seviyelerinde merhaba diyen USDTRY üç günde yaklaşık %3.00’den fazla değer kazanarak üç ay sonra ilk kez 3.01 üzerini gördü. USDZAR, USDMXN ve USDINR gibi pariteler de güne güçlü devam ediyor.
Piyasalarda moraller bu kadar bozukken bir de Cuma günkü ABD istihdam raporu beklentilerden çok daha iyi gelirse doların bizimki gibi gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı rallisi daha da hızlanabilir.
USDTRY için 3.00 seviyesini uzun süredir direnç olarak gösteriyorduk fakat bugünkü yükseliş sonrası artık düşüşlerde destek görevi görecek. 3.00 geçilmesi durumunda 2.9750 destek olarak çalışabilir. Yukarıda ise 3.0270 seviyelere kadar önemli bir direnç dikkatimizi çekmiyor. Bu seviye sonrasında ise 3.05 bölgesi direnç olarak alıcıların hızını kesebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.