Dolar / TL Yorumu – 05.06.2015

Genel Seçimler ve Dolar

Aylardır üzerine konuşup tartıştığımız 2015 Genel Seçimleri artık kapıda. Tam 48 saat sonra bu anlarda herkes oyunu vermiş ve sayımlar başlamış olacak. Bilinmezler ve belirsizlik açısından son zamanların en kritik seçimlerine doğru gidiyoruz.
Dört partili bir meclis mi olacak? 
Tek partili bir iktidar mı bizi bekliyor yoksa koalisyon mu?
Ekonomi yönetimi kimlere teslim edilecek?
Hiç bir parti tek başına hükümet kuramaz ve koalisyon görüşmeleri sonuç vermezse seçimler tekrarlanacak mı?
Bu soruların cevabını şu anda kimse bilmiyor ve belki de bazılarının cevabı seçimlerden bir kaç gün sonra da belli olmayacak. Seçim anketleriyle kimi tahminler yürütüyoruz fakat anketlerin sıkça yetersiz kaldığına tanıklık ettik, en son olarak İngiltere genel seçim anketleri örneği ortada.
Ortada çok bilinmeyenli bir denklem varken doların seçimler sonrası hangi seviyelerde başlayacağını ve bir kaç günlük tepkinin ne olabileceğini şimdiden kestirmek güç fakat biz iki temel senaryoyu kısaca ele alarak bir şeyler söylemeye çalışalım.
Senaryo 1 – Üç partili meclis ve tek partili iktidar
Piyasada kısa vadeli bir rahatlama getirebilir. Bu senaryoda 2.55 desteği ön plana çıkacak ve bu desteğin kırılması veya altında bir açılış yaşanması durumunda USDTRY’de gerileme bir süre daha devam eder.
Seçim sonrası hükümetin söylemi ve ekonomide direksiyonun kime teslim edileceği gibi noktalara odaklanacak piyasa bu sefer. Ayrıca başkanlık konusunun yine gündeme gelme ihtimali ortaya çıkabilir.
USDTRY sadece çiftin sağ tarafı ile ilgili gelişmelere bağlı değil. Diğer taraf, yani USD için bugün çok iyi bir haber geldi. ABD Mayıs ayı istihdam raporu güçlü bir resim çiziyor ve Fed’in ilk faiz artışına doğru yürüyüşü sürüyor. USDTRY’de seçim sonrası yaşanabilecek gerilemeyi sınırlayabilecek hatta orta vadede tersine çevirebilecek önemli bir faktör.
Senaryo 2 – Dört partili bir meclis ve koalisyon
Hiç bir partinin tek başına iktidar olamamasıyla koalisyon görüşmeleri başlayacak. Bu durumda 2.75 direnci oyuna girecek. Bu seviyenin kırılması veya üzerinde bir açılış daha da yukarıları getirebilir sonraki günlerde. İlk olarak 2.80’ler gündeme gelebilir.
Koalisyon görüşmeleri sırasında gelecek olan açıklamalar ve belirsizlik piyasada dün gördüğümüze benzer aşırı oynaklığa neden olacak. Sonrasında da yine ekonomi yönetiminin kime teslim edileceği, hükümetin söylemi ve koalisyon partileri arasındaki uyumluluk veya uyumsuzluk gibi faktörler yön verecek piyasaya.
Bu iki temel senaryo dışında uzak da olsa i) dört partili bir meclis fakat tek partili iktidar veya ii) üç partili bir meclis ve koalisyon gibi çeşitli uç senaryolar da var. Fakat bu senaryoların yaratacağı etki de az çok sırasıyla Senaryo 1 ve Senaryo 2’ye benzer olabilir. Hükümet kurulamaması sonrası tekrar seçimlere gidilmesi ise sil baştan hikayeyi en baştan yeniden yazmamıza neden olacak.
Önemli bir nokta için parantez açalım. Piyasa için istikrar göstergesi olarak değerlendirilen tek partili iktidar uzun vadede tam tersi bir tablo ortaya çıkarabilir. Diğer yandan istikrarsızlık göstergesi olarak değerlendirilen koalisyon kısa vadedeki risklere karşı uzun vadede tahminlerin aksine daha yapıcı sonuçlar doğurabilir. Tabi bunları şu anda elimizde olan bilgilerle kestirmemiz imkansız. Fakat piyasanın kısa vadede vereceği tepkiler yukarıdaki senaryolara benzer olacak bizce.
Son olarak şunun altını çizmekte fayda görüyoruz; tek partili iktidar sonucu ilk anda rahatlama yaratabilir TRY’de fakat piyasaya sadece bizim seçim sonuçlarının değil ABD başta olmak üzere global gelişmelerin de yön verdiğini hatırlatalım. İçeride seçim sonuçlarıyla gelebilecek rahatlama dışarıda ABD’den iyimser verilerin gelmeye devam etmesi ve 17 Haziran’daki FOMC toplantısıyla çok uzun sürmeyebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.