Dolar / TL Yorumu – 04.09.2015

Dolarda 3.00 Tekrar Ufukta Göründü

Türk Lirası sabah saatlerinde dolar karşısında 2.9980 seviyelerine kadar gerileyerek tüm zamanların zirvesine bir adım daha yaklaştı. Türk Lirasının ikizi olarak gösterdiğimiz ZAR da gece saatlerinde dolara karşı 13.74 seviyelerine kadar geriledi ve tıpkı TRY gibi ZAR da son saatlerde biraz toparlanıyor.
Son günlerde ortaya çıkan yeni bir neden veya yeni bir faktör yok. Çin’den yayılan endişeler, Fed’in en yakın Eylül olmak üzere bu sene faiz artırma konusunda kararlılığı ve bizim içeride yarattığımız politik riskler yatırımcıların liradan çıkmasına neden oluyor.
Bir kaç gün önce kurlardaki yükseliş için beş önemli nedene dikkat çekmiştik.
  1. Siyasi belirsizler ve içerideki şiddet eylemleri,
  2. Çin’den yayılan global ekonomi kaynaklı riskler,
  3. Fed’in faiz artırma sürecine başlama niyeti,
  4. TCMB’nin kurlardaki yükselişe karşı sessiz kalması,
  5. Cari açık gibi zayıf ekonomik temeller,
Bu nedenler ortadan kalkmadığı sürece kurlardaki ateşin sönme ihtimali çok düşük. Teknik bazlı aşağı yönlü düzeltmeler gelme ihtimali var fakat yön yukarı olmaya devam edecek. 
Dolarda kısa vade için önce bugün açıklanacak olan ABD istihdam raporunu sonra ise 17 Eylül’deki FOMC kararlarını bekliyoruz. Bugün gelebilecek güçlü bir istihdam raporu Fed’in bu ay faiz artırma ihtimalini daha da artıracak ve dolarda 3.00 üzerine hamle getirebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.