Dolar / TL Yorumu – 04.08.2014

Enflasyonda Beklenenden Düşüş Yok

TÜİK’ten açıklanan verilere göre TÜFE Temmuz ayında aylık bazda %0.45 artarken, yıllık bazda ise %9.32 oldu. Ayrıca çekirdek TÜFE %9.75, Yİ-ÜFE %9.46 olarak açıklandı. Hem yıllık bazda hem aylık bazda TÜFE’lerin beklenti üzeri geldi.
TÜFE’deki artışa en büyük katkı yıllık bazda %13.74 artan lokanta ve oteller grubundan gelirken, gıda ve alkolsüz içecekler %12.56, ulaştırma %10.29, giyim ve ayakkabı kaleminde ise %10.11 artış yaşandı.
Enflasyonda beklenen düşüşün yaşanmamış olması TCMB’yi faiz indirimleri konusunda biraz daha temkinli olmaya itebilir. Faizlerde ölçülü indirimlere devam etmesi beklenen merkez bankasının bu ayı pas geçmesi ve sembolik bir indirime gitmesi sürpriz olmaz.
Cuma günü ABD’den gelen beklenti altı istihdam verilerinin ardından içeriden gelen yüksek enflasyon verileri sonrası USDTRY üzerindeki baskının devam etmesi beklenebilir. Fakat hem volatilitenin düşüklüğü hem de ABD’den önemli bir veri gelmeyeceğini dikkate alırsak USDTRY’de bugün çok büyük bir hareket beklememek gerek görüşündeyiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.