Dolar / TL Yorumu – 03.08.2015

Temmuz Ayında Enflasyon Geriledi

TÜİK’ten açıklanan Temmuz ayı enflasyon raporuna göre TÜFE yıllık bazda %6.81, Yİ-ÜFE %5.62, çekirdek TÜFE ise %7.31 arttı. Genelde beklenti üzeri rakamlar fakat tüm göstergelerde yıllık bazda önceki aya göre gerileme olması pozitif.
Yıllık bazda en yüksek artış %13.80 ile lokanta ve oteller grubunda görülürken, ikinci sırada %9.31 ile çeşitli mal ve hizmetler, üçüncü sırada ise %9.25 ile gıda ve alkolsüz içecekler var. 
Yıllık TÜFE böylece neredeyse son iki buçuk yılın en düşük seviyelerine geriledi ve 26 ay sonra ilk kez %7 altına çekildi fakat hala TCMB’nin hedefinden çok uzakta ve TCMB’nin yeni faiz indirimlerini gündeme almasına neden olmayacaktır.
Enflasyon raporunun ardından USDTRY 2.7780’lere kadar tırmandı. Lira üzerinde daha çok iç siyasi belirsizlikler ve jeopolitik risklerin fiyatlaması var diyebiliriz. Cuma günü dikkatler bir yandan Moody’s değerlendirmesi diğer yandan ABD’den gelecek olan istihdam raporunda olacak. İyi istihdam verilerinin yanında Moody’s’den gelebilecek kötü bir haber ile USDTRY’de yeni tarihi zirveler görebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.