Dolar / TL Yorumu – 03.07.2014

Enflasyon Sonrası USDTRY

Enflasyonda Haziran ayında düşüş beklenirken %0.31 artış yaşandı. Yıllık bazda ise %8.8 beklentisine rağmen %9.2 artış kaydedildi.
Mayıs ayından itibaren düşmesi beklenen TÜFE’de geri çekilme yaşandığını görüyoruz. Fakat %8.8 beklentisine karşı %9.2 ile beklenenden daha sınırlı bir geri çekilme gerçekleştiği dikkat çekiyor. Yurt içi ÜFE (Yİ-ÜFE) de aylık bazda 0.06 artarken, yıllık bazda %9.5 yükseldi. Çekirdek TÜFE ise yıllık bazda %9.65 ile beklentiden daha fazla düştü.
Gelen veriler Mayıs ayında enflasyonun tepe yaptığı yönündeki beklentileri destekliyor fakat enflasyondaki gerilemenin beklenen kadar hızlı olmadığını da gözler önüne seriyor. 
TCMB’nin ölçülü faiz indirimi sürecine bu ay da kaldığı yerden devam etmesini bekliyoruz fakat beklenti üzeri enflasyon 75 baz puan değil 50 baz puanlık bir faiz indirimi getirebilir. 
USDTRY enflasyon verileri sonrası yukarı yönlü bir hamle yapsa da ABD tarım dışı istihdam değişimi verisi öncesi büyük bir hareket beklememek lazım. ABD’den gelebilecek beklentiden iyi veriler USDTRY’den 2.15 bölgesine doğru bir hamle getirebilir. Beklenti altı veriyle gelebilecek gevşemeler ise sınırlı olur görüşündeyiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.