Dolar, TL Karşısında Düşüşünü Sürdürürken Küresel Piyasalar Karışık – 25 Ocak 2019

Yoğun beklentili bir haftanın son işlem gününde , ABD tarafında dün beklentili bir gün geçerken senatoda anlaşma çıkmaması sonrasında hükümet 34. Günde kapalı kalmaya devam etti. Bu durumda hükümet çalışanları maaş alamazken sorun çıkmaza girmiş olarak gözükmekte. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Trump’ın duvarın inşası için gerekli olan 5,7 milyar doların tamamı olmasa da “yüksek bir miktarda ödeme” yapılması koşuluyla anlaşmaya varabileceğini belirtti. Dün açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları 1696 yılından beri ilk kez 200binin altına geriledi. Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları 19 Ocak’ta sona eren haftada 13 bin düşerek 199 bin oldu. Bugün ise ABD tarafında yeni konut satışları verisi, çekirdek dayanıklı mal siparişleri verisi yakından takip edilebilir.
AB tarafında 2019’un ilk para politikası toplantısı gerçekleşti ve beklendiği üzere herhangi bir faiz artırımı olmazken zaten hali hazıra gelişen riskler ile birlikte beklentiler üzerinde gelecek olan değişikliklerdi. ECB şu an bekle gör stratejisi uyguluyor olarak gözükmekte ve TL TRLO tarzı bir likidite programı sözü çıkmasa da düşen beklentiler ve düşük gelen PMİ rakamları ve düşen petrol fiyatlarıyla beraber enflasyon ihtimalindeki zayıflama ile birlikte AB merkez bankası bir adım atması beklenecektir. Bilindiği üzere bilanço büyütme programı geçen ay sonlandırılmıştı fakat vadesi gelen tahvillere yeniden yatırım yapılmaktaydı. Bundan sonraki süreçte Brexit durumu ve AB kendi içindeki siyasi ve ekonomik gelişmelerin de yakından takip edileceği sinyali verildi. Halihazırda dün gelen imalat PMİ rakamları hem Almaya hem AB tarafında negatif gelerek ihracata dayalı AB ekonomisinin üstündeki riskleri de gözler önüne sermiş oldu.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak dün gelen sert satışlar sonrası bu sabah itibariyle hafif alıcılı seyreden paritede, satış yönlü baskının devam ettiği söylenebilir zira 1.13277 altı fiyatlama teknik olarak satış yönün edoğru itmekte. Bugünkü kapanış parite açısından önemli olacak olup aşağı yönlü hareketlerde 1.12638, 1.12255 ve 1.13233 destek noktaları takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 1.13660, 1.14299 ve 1.15321 direnç noktaları takip edilecektir.

Yurt içinde İsviçre’nin Davos kasabasında devam eden Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantılarına katılan Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yerli ve yabancı iş adamlarıyla görüşmeleri takip edilirken Albayrak, yatırım için Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunun altını çizdi. Bakan Albayrak, Davos toplantılarında çok sayıda doğrudan yatırımcıyla görüştüklerini ve Türkiye’ye ilginin yoğun olduğunu söyledi. Ayrıca basın toplantısında Davos ziyaretinin gayet başarılı geçtiğiniz belirten Bakan Albayrak, “Mayıs ayında Fransız mevkidaşımızı Türkiye’de ağırlayacağız.Muhtemelen ilkbaharda Almanya seyahatimiz gerçekleşecek” dedi. Bütçe disiplinin devam edeceğini ifade eden Albayrak etkin, aktif ve stratejik bir hazinecilik ortaya koyacaklarını dile getirdi. Ve Bütçe disiplini Türkiye ekonomisinde devam edecek açıklaması da öne çıkan söylemlerden. Pozitif hava ve dünyada yavaşlayan faiz artırım sinyalleri ile birlikte gelişen ülkeler sepetinde USDTRY paritesinin de pozitif etkilendiği ortamda 5.2600 seviyelerinde olan fiyatlama uzun süredir görülmeyen bir seviye olması açısından önem arz etmekte. Son olarak Citi Araştırma analistleri, e-posta yoluyla açıkladıkları raporda, Türkiye’nin gayrı safi yurt içi hasılasının(GSYH) 2019 yılında yüzde 3.4 daralacağı ve enflasyon, faiz oranları ve borç seviyesinin yüksek kalması ile birlikte yavaş bir toparlanma göstereceği tahmininde bulundu.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 30 günlük hareketli ortalama atında fiyatlaması ve kapanışların aşağı yönlü oluşması satış baskısını artırsa da destek seviyesi olarak 5.2398, 5.2165 ve 5.1637 destek noktaları izlenebilir.Yukarı yönlü hareketlerde ise 5.2926, 5.3221 ve 5.3749 direnç noktaları izlenebilir.

Petrol tarafında Venezuella ile olan ABD gerilimi sonrasında gelen alımlar dikkat çekerken bir yandan da dün açıklanan ABD ham petrol stoklarında gelen düşüş ile birlikte de yukarı yönlü ivme izlendi. Politik cephede gelen gelişmeler petrol fiyatlaması açısından öne çıkacaktır. Teknik seviyelere bakarsak 52.36 ve 51.51 destek noktası olarak izlenirken yukarı yönlü hareketlerde ise 53.75 ve 54.29 direnç noktası olarak izlenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.