DOLAR TL için Gözler Dışarıdaki Gelişmelerde

Önümüzdeki günlerde USDTRY hangi seviyeleri görür sorusu canlı destekten üyelerimizin en çok sorduğu sorulardan.

Önümüzdeki günlerde USDTRY hangi seviyeleri görür sorusu canlı destekten üyelerimizin en çok sorduğu sorulardan. USDTRY’nin nereye gideceği ise önümüzde bizi bekleyen dört önemli gelişmeye bağlı. Gelin hep beraber bu gelişmeler neymiş ve USDTRY üzerinde ne gibi etkileri olabilir inceleyelim.

İlk kritik gelişme Pazar günkü Yunanistan seçimleri. Son tahminlere göre Yeni Demokrasi partisinin birinci çıkma ihtimali Syriza partisine göre daha yüksek. Yeni Demokrasi partisinin birinci olması ise mecliste 151 sandalyeyle bir koalisyon kurulamadığı sürece pek bir şey ifade etmiyor. Eğer PASOK ve Yeni Demokrasi mecliste en az 151 sandalyelik oy oranı kapamazsa Yunanistan’da işler yine çıkmaza girecek ve üçüncü bir seçimin önü açılacak.

Eğer Yunanistan seçimleri başka bir belirsizlik ve karmaşayla sonuçlarınırsa USDTRY önümüzdeki haftaya çıkışla başlayabilir ve parite 1.85 seviyelerine doğru yol alabilir. Fakat Yunanistan seçimleri AB kurtarma paketi şartlarına sadık kalacak bir koalisyon kurulmasına imkan verirse USDTRY yönünü aşağı vererek 1.80 altına gerileyebilir.

Yunanistan seçimlerinden sonraki gün ise G20, Meksika’da bir araya geliyor. Kimi yetkililer G20 zirvesinde AB krizi ile ilgili önemli bir adımatılmayacak derken kimi diğer yetkililer ise krize karşı kritik kararlarçıkmasını bekliyor. G20’den gelecek olan kararlar hem risk iştahı hem de TRY gibi riskli para birimleri için önemli.

G20 zirvesinde AB krizi ile ilgili net ve destekleyici bir adım atılırsa TRY gibi riskli para birimleri değer kazanabilir ve USDTRY Yunanistan seçimleri sonuçlarının etkisiyle geldiği seviyeden aşağı doğru çekilebilir. Zirveden AB liderleri eli boş dönerse de USDTRY yönünü yukarı vermesi kuvvetle muhtemel.

Ta ki Çarşamba günkü FOMC toplantısına kadar. Eğer FOMC yeni bir varlık alımı (QE3) kararı alırsa USDTRY’deki düşüş büyük olur ve bir kaç gün içerisinde 400-500 pipslik (4-5 kuruşluk) bir geri çekilme görebiliriz. Eğer Fed varlık alımına gitmez ve toplantı metni de beklediği kadar gevşek olmazsa USDTRY üzerindeki etkisi tam tersi yönde olur ve 400-500 pipslik bir çıkış gerçekleşebilir.

Önümüzdeki hafta USDTRY’yi bekleyen diğer bir önemli gelişme ise Perşembe günkü TCMB faiz kararı. Eğer Perşembe gününe kadar USDTRY inanılmaz bir yükseliş göstermezse TCMB’nin çok önemli bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Yani TCMB, TRY’nin son zamanlarda gösterdiği performanstan memnun.  Faizlerin sabit tutulması beklenirken gözler karar metninde olacak. TCMB ilerisi için daha şahince bir ton sergilemezse USDTRY bir miktar çıkacaktır, fakat faiz artırımı sinyali verilirse USDTRY satışları sert gelebilir.

Bu dört önemli gelişme ve sonuçlarına göre USDTRY önümüzdeki hafta kendine yön bulmaya çalışacak. Peki bu dört gelişme ne gibi senaryoları doğurabilir. Bu senaryolarda USDTRY’nin yönü ne olur?

Senaryo 1 – Kabus

Farz edelimki Yunanistan seçimlerinden yine belirsizlik çıktı, G20 zirvesinde önemli karar yok, Fed varlık alımı yapmadı ve tonu beklenenden daha sıkı, ayrıca TCMB faiz indirimi yok, tonu da beklenen kadar şahince değil. Bu durumda USDTRY paritesinin 1.90 üzerine çıkması ve yeni rekor seviyeler denememesi için hiç bir neden yok.

Senaryo 2 – Ortaya Karışık

Bu senaryoya göre Yunanistan seçimlerinden sonra AB kurtarma anlaşması yanlısı bir koalisyon çıkmıyor. Bunun üzerine G20 işlerin daha kötüye gidebileceği kaygısıyla AB için kesenin ağzını açıyor. Aynı şekilde Fed AB borç krizinin daha da büyüyüp kendi ekonomilerine sıçrayabileceği endişesiyle yeni bir varlık alımınıa gidiyor. TCMB ise izlemede. Bu senaryoda USDTRY Pazartesi gününe satışlarla girebilir ve parite 1.83-1.84 seviyelerini test edilebilir. Fakat G20’den gelen olumlu haberler ve Fed varlık alımıyla TCMB’nin bir şey yapmasına gerek kalmadan USDTRY önce 1.80 altı sonra da 1.78 altına doğru düşebilir.

Senaryo 3 – Bayram

Bu senaryomuzda Yunanistan seçimlerinden Yeni Demokrasi ve PASOK koalisyonu çıkıyor. Bununla da kalmayıp G20, AB’ye parasal destek konusunda her zaman arkanızdayız diyor. Ayrıca Fed de Çarşamba günü ben kendimi riske atmadan varlık alımı yapayım diyor. TCMB’ye yine yapacak bir şey kalmıyor; etkisiz eleman. Bu durumda USDTRY’nin 1.80 altını görmesi çok daha çabuk olacaktır ve haftanın sonuna doğru dövizde 1.77-1.76 seviyeleri görülebilir.

DövizDestek olarak önümüzdeki günlerde bu üç senaryodan birinin gerçekleşebileceğini tahmin ediyoruz. Bu senaryolara bağlı olarak USDTRY ya 1.90lara ya da 1.75lere doğru yol alacak gibi görünüyor. Analistlerimiz konu hakkındaki gelişmeleri ve ilgili haber/raporları yakından takip ediyor. Siz değerli üyelerimize önümüzdeki hafta platformumuz üzerinden USDTRY ile yön vermeye devam edeceğiz, hangi sernayonun gerçekleşmek üzere olduğu konusunda da DövizDestek üyeleri anlık bilgi almayı sürdürecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.