Dolar Küresel Piyasalarda Ki Güçlü Duruşunu Devam Ettiriyor – 22 Ocak 2019

Haftanın ikinci işlem gününe başlarken dün görece olarak sakin bir piyasa izledik. ABD piyasalarının kapalı olması bunun ana sebebi olurken bir yandan da İngiltere tarafında Theresa May’ in Breix konuşmasını takip ettik. Konuşmanın içeriğine bakarsak;
-hükümetin Brexit yaklaşımı değişmesi gerek
-ikinci bir Brexit referandumu için parlamentoda çoğunluk olduğuna inanmıyorum
-AB’den ayrılık süresini uzatmak anlaşmasız Brexit seçeneğini elemiyor gibi söylemler öne çıkarken GBPUSD paritesi tepkisi sınırlı olduğu söylenebilir.1.28674 seviyesinden işlem gören paritede 1.29052 seviyesine kadar alış gelirken kalıcı olmaması dikkat çekti ve 1.2878 seviyesinden işlem görmekte.Bugün ABD açılması ile birlikte daha farklı fiyatlama beklenebilir.

AB tarafında bugün ZEW ekonomik hissiyat dataları takip edilecek olup Almanya rakamları da Euro açısından önemli olacaktır zira Dünya büyümesi küçülürken sanayi devi  Almanya dataları yakından takip edilmekte. Çin tarafından gelen veriler de tatmin etmemesi ve AB tarafında enflasyon rakamları tarafında oluşan hayal kırıklığı global büyüme tarafında riskler yaratmakta. Bunun sonucu olarak da düşük PMİ rakamları ve düşen endeks riskleri oluşmakta.
ABD tarafında bugün mevcut ev satışları verisi ve ekonomik rapor olarak kırmızı kitap takip edilecek. ABD 10 yıllıkları -0.83 ekside seyretmesi Dolar tarafında bir miktar baskı yaratmakta. Bir diğer yandan da Trump tarafından atılan Tweette en son gelen verilere dayanarak Çin’in daha ciddi bir ticaret anlaşması yapması gerek söylemi dikkat çekerken İMF tarafından 2019 yılı için küresel büyüme tahminini yüzde 3.5 ile üç yılın en düşük seviyesine indirdi.  IMF, ticaret gerginliğinin daha fazla soruna yol açabileceği uyarısında bulundu. Küresel büyüme tahminini üç ay içerisinde ikinci kez indiren banka Avrupa’da zayıflayan talebi ve finans piyasalarında son dönemdeki çalkantıyı işaret ediyor. Kurumun küresel büyümeye ilişkin son tahmini yüzde 3.7’lik Ekim tahmini ve 2018 tahmininin altında bulunuyor.IMF, 2020 yılına ilişkin küresel büyüme tahmininde yüzde 3.6 seviyesine yükseliş tahmin etse de ABD ile Çin ile ilgili projeksiyonunu değiştirmedi.Küresel büyümedeki yavaşlama beklentisi sonrası Petrol gibi emtialarda da satış baskısı beklenebilir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.13574 kısa vadeli olarak da olsa destek seviyesi olarak denenmiş olması bu seviyeleri güçlü kılarken aşağı yönlü kırılması durumunda 1.13376 ve 1.13034 destek noktası olarak izlenirken yukarı yönlü hareketlerde ise 1.13868, 1.14060 ve 1.14402 direnç noktası olarak izlenebilir.

Yurt içinde gelen İMF raporunda Türkiye’ye yer verilirken raporda Türkiye’de ekonomik daralmanın beklenenden daha derin olacağını belirtildi. Dün gelen merkezi yönetim borç stoku rakamı ise 1 trilyon 66.8 milyar lire olurken. Borç stokunun 581,5 milyar liralık kısmı Türk lirası,485,3 milyar liralık kısmı da döviz cinsi borçlardan oluştu. ABD tarafında piyasalar da kapalı olunca sakin bir USDTRY izlenirken bu sabah itibariyle gelen alış paritede dikkat çekti ve 5.3235 seviyesinden 5.3442 seviyesine gelen hareket ile yükseliş izlenirken bugün ABD verileri USDTRY paritesi açsından yakından takip edilebilir.  USDUTRY paritesine teknik olarak bakarsak saatlik grafikte 5.3255 önemli bir nokta oluşturmakta. Bu noktadan bir çok defa dönüş yaşayan paritede 5.3529 seviyesi önemli bir direnç oluşturmakta. Yukarı yönlü kırılması durumunda 5.3705 ve 5.4114 direnç noktaları izlenirken geri çekilmelerde 5.3039, 5.2887 ve 5.2478 destek noktaları izlenebilir.

Dünyanın büyümesi takip edilirken başka bir üretim devi Güney Kore tarafında GSYİH, 2018’in dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1 artış kaydetti.  Güney Kore ekonomisi yılın dördüncü çeyreğinde hükümetin yavaşlayan ihracatı canlandırmak için harcamaları artırmasına rağmen, büyüme 2,7 ile 2018’de 6 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.