Dolar Küresel Anlamda Güçlenirken TL Karşısında Değer Kaybediyor – 31 Ekim 2018

Bu sabah Asya tarafından gelen veriler ile güne başladık. Japonya sanayi üretimi beklentiden kötü gelerek %1.1 olarak gerçekleşti. Aynı zamanda Japonya merkez bankası faiz oranını değiştirmeyerek   -0.10% seviyesinde bıraktı. Enflasyon hedeflerini aşağı düşüren BOJ büyüme verilerini de yeniden revize etti. Dünya genelinde Dolar alımı etkisi ile USDJPY paritesi tekrar 113.200 seviyelerine gelerek 113.268 direnç seviyesine yakın seyretmekte. ABD 10 yıllıkların yükselmesiyle Japon yenindeki değer kayıpları devam etmesi beklenebilir. Çin tarafında ise imalat PMİ rakamları açıklanırken beklenti altında 50.2 olarak gerçekleşti. Çin’den gelen bu yavaşlama verisi endişelerin ne denli olduğunu belirtmekte fakat ABD başkanı Trump’dan dün gelen açıklamada ‘Çin ile yeni bir ticaret anlaşması yapacağımıza inanıyoruz’ açıklaması piyasalarda olumlu haber esmesine sebep olacaktır. Yuan hala 6.97 seviyelerinde seyrederken Şangay borsası 1.13 artıda seyretmekte.

Dün ABD tarafında tüketici güveni 18 yılın zirvesinde gelerek 137.9 olarak gerçekleşti. ABD 10 yıllıkların 3.13 seviyesine doğru çıkması dolar endeksini de yukarı taşıdı. Bu yükselişte Euro değer kaybı da önemli bir rol oynarken dün Trump açıklamaları dikkat çekti. Habere göre Trump eğer hisse senetlerinde düşüş istiyorsanız demokratlara oy verin açıklaması öne çıktı. ABD tarafında bu hafta gelen veriler önemli olacakken bugün ADP özel sektör tarım dışı istihdam değişikliği verisi ve Chicago PMİ endeksi öne çıkmakta.
Avrupa tarafında ise Almanya’da Merkel CDU partisinden ayrılmasından sonra halef tartışmaları öne çıkmakta. En güçlü aday Friedrich Merz olarak ismi anılmakta. Dün Avrupa’dan gelen GSYİH yıllık olarak beklenti altında %1.7 olarak gelirken Almanya işsizlik oranı değişimi -11K olarak gerçekleşti. Bu veriler sonrası Euro üzerinde satış görürken 1.13358 dip seviye olarak gerçekleşti. Avrupa’nın bir diğer sorunu İtalya’da ise İtalyan ANSA ajansının haberine göre, AB Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşler Direktörü Marco Buti, komisyon adına İtalya Ekonomi Bakanlığı Hazine Genel Müdürü Andrea Rivera’ya hitaben İtalya’nın bütçe taslak planına ilişkin değerlendirmelerinin bulunduğu bir mektup yazdı.  İtalya’nın kamu borcunun kritik hassasiyet seviyesinde kaldığının belirtildiği mektupta, “İtalya’nın 2019 yılı bütçesi, hala kritik hassasiyet düzeyinde bulunan gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 130’unun üzerindeki borcun azaltılmasıyla bağdaşmamaktadır.” ifadelerine yer verildi. Bu denli yüksek bir borcun, hükümetin vatandaşların yararına daha verimli harcamalar yapma kapasitesini kısıtladığının bildirildiği mektupta, İtalya’nın kamu borcunun avro bölgesi için de bir endişe kaynağı olduğu kaydedildi. İtalya’nın gelecek yıl bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) oranının yüzde 1,6 seviyesinde olması hedefleniyordu ancak hükümet, uzun müzakereler sonucu işsizlere sağlanacak vatandaşlık geliri (muhtaçlık aylığı), emeklilik yaşını tekrar düşürmeye yönelik reform, banka krizlerinden etkilenenlere yönelik yardım, vergi affı ve sabit vergi oranı gibi vaatlerini gerçekleştirmek amacıyla bütçede fazladan yüzde 0,8 oranında açık verilmesini kararlaştırmıştı.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak genel düşüş trendi devam etmekte olup günlük grafikte daha önce belirttiğimiz 1.12999 seviyesine doğru ilerlemekte. 2018 agustos ayında denenen bu seviyeye gelmesi durumunda sert satış hareketleri izlenebilir. Buna göre destek seviyesi olarak 1.13285, 1.13108 ve 1.12634 seviyeleri izlenirken direnç noktası olarak 1.13759, 1.14056 seviyeleri izlenebilir.

Yurtiçinde bugün oldukça önemli olan bir dönemde enflasyon raporu takip edilecek. Merkez Bankası bakış açısının piyasa tarafından takip edilmesi beklenmekte. Turizm gelirleri ve ticaret açığı verisi de saat 10:00 da takip edilecek. Aynı zamanda Dün Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak açıklamaları öne çıktı. “10 Ağustos’a yönelik finansal spekülasyon için hazırlayanlar duvara tosladı. Önce 7.5 bandı kırılıp, altılara iki ay boyunca kur seviyesini bu noktaya taşımıştır. Eylül sonu kuru 5,90. Eylül ayında Türkiye bankacılık sektörü, kamu ve özel bankalar yok, yabancı bankalar da var. Eylül ayında yurt dışındaki ticaretin finansmanı uluslararası piyasalarda baskılanmaya çalışıldığı dönem geçirmiştir. 12 Eylül 1980 darbesinde bile karşılaşılmayan ekonomik saldırı ile karşılaştık. Türkiye attığı adımlarla ay sonuna kadar bunu da püskürterek normalleşmeyi yakalamış. Ekim ayı ile güçlü dengelenme sürecini ortaya koymuştur.”  Yurt içinde de dün TL’deki gevşeme sürerken iki yıllık gösterge tahvilin de 17.300 seviyesine gelmesi TL’yi desteklemekte.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak gevşemeyle birlikte 5.4341, 5.3974 ve 5.2973 destek seviyeleri izlenirken, yukarı yönlü hareketlerde ise 5.5342, 55976 ve 5.6977 direnç noktaları takip edilebilir

EURUSD

Ons Altın

Dow Jones

GBPUSD

 

 

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.