Dolar Kritik Seviyelerde

Moody’s’in not değerlendirmesini pas geçmesine dolar endeksinde yaşanan düşüşün de eşlik etmesi USDTRY’de geri çekilmeleri beraberinde getirdi. Ayrıca yurt içinde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ‘şimdilik’ iyimser rüzgarlar esmesi ve dün gerçekleşen Erdoğan – Putin görüşmesinden de olumlu mesajların çıkması Türk Lirası’nın üzerindeki ölü toprağını bir miktar da olsa ortadan kaldırmış durumda.

Ancak daha önce de dikkat çektiğimiz önemli bir seviyeden bahsetmeden geçmeyelim. 2.97’lerin kırılmasıyla aşağı yönlü hareketin devam edebileceğini belirtmiştik ve aşağıda 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 2.9480’ler son derece kritik. Burası aynı zamanda %50 fibo düzeltme seviyesine denk geliyor. Yani bu bölgenin tamamen geçilmesiyle yeniden 2.90’lara doğru yolculuk başlayabilir.

Tabi ki bu süreçte yurt içinde yaşanacak olan gelişmeler bir yana Fed’in faiz artışı konusunda nasıl bir tutum takınacağı çok önemli rol oynayacak. Önümüzdeki dönemde Fed üyelerinden güvercin tonda mesajlar gelir ve ABD’den gelecek olan veriler de bekleneni vermezse kurda geri çekilme sürebilir. Ancak başarısız darbe girişimi sonrası çok kritik bir süreçte olduğumuzu sanırız söylememize gerek yok.

Yurt içinde yeniden tansiyonun artmasına ABD’den iyi gelecek olan veriler eşlik etmesi durumunda ise yükselişlerde 2.97 üzerine çıkılmasıyla yeniden 3.00 ve üzeri gündeme gelebilir. Özellikle 3.00 üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşmesi ile yine 3.05’lere doğru yükselişlere şahit olabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.