Dolar Gemileri Yaktı – 12 Ekim 2016

Dolar Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Dolar endeksi dün çok önemli direnç hattını kırmayı başardıktan sonra yukarı yönlü isteğini korurken, hal böyle olunca Dolar/TL de yurt içinde yaşanan gelişmeler eşliğinde yükselmeye devam ediyor.

us-dollar-index
OHAL süresinin uzatılması, S&P ve Moody’s den gelen not indirimleri, yaşanan terör olayları ile birlikte artan jeopolitik riskler, TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği beklentileri derken Lira üzerindeki negatif unsurların listesi uzayıp gidiyor.
Kur Nasıl Düşer?
Kurda düşüş gözlemleyebilmemiz için TL üzerindeki bu kara bulutların dağılması bir yana Fed’in de bu yıl faiz artırım beklentilerinin iyice azalması gerekiyor. Son toplantıdaki “Faiz artırmadan önce daha fazla kanıt görmek istiyoruz.” cümlesini aklımızda bulundurursak, bu senaryonun gerçekleşebilmesi için de ABD’den gelecek olan verilerin hayal kırıklığı yaratması gerekiyor.
Dolar/TL’de yaşanacak olan gevşemelerde 3.0650, 3.04 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yükselişlerin devam etmesi halinde ise 3.0970 – 3.10 bölgesinden başka dikkat çekeceğimiz bir seviye yok.

usdtry
ABD’den geçtiğimiz hafta açıklanan tarım dışı istihdam değişimi 156 bin ile beklenti altı kalsa da maaşlar tarafında yaşanan artışın etkisiyle açıkçası piyasalar Dolar satmaya ikna olmadı.

Bu akşam yayınlanacak olan FOMC tutanaklarından ise Aralık ayına yönelik şahin tonda mesajlar çıkması ve Cuma günü ABD’den açıklanacak perakende satışlar ve ÜFE verilerinin beklentileri karşılaması bu hafta Dolar tarafındaki yükselişe hız kazandırabilecek en önemli etkenler. Ayrıca aynı gün Fed Başkanı Janet Yellen da Boston Fed’de düzenlenecek olan bir konferansta konuşma yapacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.