Dolar Endeksinde Ki Yükseliş Devam Ediyor – 12 Şubat 2019

Dün bahsetmiş olduğumuz ABD-Çin müzakereleri endekslerde endişe yaratmış durumdayken, Beyaz Saray Başdanışmanı Kellyanne Conway, Trump ve Xi görüşmesinin hala mümkün olduğunu belirtti.  Kaynaklara dayandırılan bilgilere göre,ikilinin Mart ortasında bir araya gelebileceğini ve Trump’ın ortaya koyduğu 1 Mart tarihinin esnetilebilir ifadesi en azından piyasalarda karışık görünümle kapanmasına sebep oldu.  Cuma günü sona erecek olan Federal Hükümetin fonlaması ise yatırımcıların endişelerini derinleştiren bir diğer faktör. Trump, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında”Demokratlar hükümetin kapanmasını istiyor, buna inanıyorum” dedi.  Piyasa tarafından hükümet kapanması endişe pek fazla yaratmazken hali hazırdaki durumda gelişen ülkelere giren para girişleri dikkat çekmekte.  Bu sabah itibariyle son gelen gelişmeyle Cumhuriyetçi Senatör Richard Shelby, basına yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeler arasında iç ve sınır güvenliği dahil 6 yasa tasarısı üzerinde prensipte anlaşma sağlandığını, her iki partiden iki temsilcinin konuyu görüştüğünü ve hükümetin kapanmaması konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti. FED tarafında Fed Yönetim Kurulunda bölgesel bankaların denetlenmesinden sorumlu üye Michelle Bowman, “Fed’in şu ankipolitika duruşundan memnunum” açıklamasını yaptı. Bu sabah ABD vadelilerine gelişme olumlu yansımış olarak gözükmekte.
AB tarafında dün hem İtalya hem AB genelinde endekslerde yükselişler dikkat çekerken, İtalya özelinde bankaların yükselişleri likidite oranlarındaki beklenenden yüksek gelmesi olarak açıklanırken, piyasada oluşan iyimserlik henüz resesyon risklerinin bertaraf edilmeden gelmesi dikkat çekmekte. Euro tarafında Dolar karşısında değer kaybettiği bir günde 1.12700 seviyelerine gelinmiş oldu ve bir süreden beri ilk defa 1.13000 seviyesi görülmüş oldu.İngiltere tarafında dün yoğun bir veri akışı mevcutken dataların neredeysehepsi negatif gelirken özellikle GSYİH rakamları %0.3 beklenti varken %0.2 gelmesi İngiltere tarafında işlerin iyi gitmediği habercisi olarak yorumlanabilir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.13143 destek noktasının aşağı yönlü kırılması paritede satış yönlü hareketlerin artması olarak sonuçlanırken,teknik olarak da satış yönlü hareket desteklenmekte. Hareketin devamı halinde 1.12517, 1.12282 ve 1.11656 destek noktaları izlenirken, yukarı yönlü hareketlerde ise tekrar 1.13143, 1.13534 ve 1.14160 direnç noktaları izlenebilir.

Yurt içinde gelişen ülkelere giren olumlu havayla birlikte USDTRY paritesinde de ara yükselişler olsa da 5.2900 seviyesinin üstünde tutunamaması dikkat çekmekte. Hem global taraftan gelen açıklamalar hem dedünya genelinde tekrar bir dezenflasyonist trende girilmesi gelişen ülke paritelerini desteklemekte. Bu hafta S&P kararı her ne kadar Türkiye anlaşması olmasa da TL açısından önemli olabilir.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 4 saatlik grafikte 5.2895 seviyesinden iki kere denenmiş ve dönülmüş olması bu noktayı güçlü bir direnç noktası yaparken aşağı yönlü çekilmelerde 5.2491, 5.2200 ve 5.1705 destek noktaları izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 5.2986, 5.3190 ve 5.3685 direnç noktaları izlenebilir. 

WTİ ham petrol tarafında geçtiğimiz günlerde dünyada oluşan negatif havayla birlikte satışlar gördük ve 51.54 seviyesini test eden enstrümanda tekrar 52.71 seviyesine kadar yükselişler izledik.  Grafikte hala aşağı yönlü baskı sürerken yukarı atması için önemli direnç noktası 52.96 seviyesi olacak olup, devamında 53.52 ve 54.94 direnç noktaları izlenecektir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 54.54 ve 50.68 destek noktaları izlenecektir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.