Dolar Daha Ne Kadar Düşer?

Seçimler sonrası politik gerginliğin azalmasıyla Lira’da yaşanan büyük rahatlama ile USDTRY 2.16 desteğini kırarak…

Seçimler sonrası politik gerginliğin azalmasıyla Lira’da yaşanan büyük rahatlama ile USDTRY 2.16 desteğini kırarak 2.12’lere kadar geriledi ve 2014’ün en düşük seviyelerini gördü.

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan tapelerin içeride çeşitli sosyal paylaşım platformlarının kapatılmasına gidecek kadar gerginliği artırması ve siyasi istikrarsızlığın artmasına neden olacak yeni ses kayıtları beklentisi USDTRY’yi 2.25’lere kadar çıkarmıştı.

Fakat seçim sonuçlarının açıklanması ve hükümet partisinin önceki yerel seçimlere göre oy oranını artırarak %45’e çıkarması Türk Lirası üzerindeki politik risk faktörünü şimdilik kaldırdı. USDTRY haftaya 2.1850 bölgesinde başladıktan sonra bugün 31 Aralık’tan sonra ilk kez 2.12 altınına kadar geriledi. Bu düşüşte geçtiğimiz hafta TCMB’den gelen TL munzam karşılıklara faiz uygulanabilir açıklamasının da katkısının olduğunu hatırlatalım.

Politik istikrarın geri geldiği algısı USDTRY üzerindeki baskının bir süre daha devam etmesine neden olabilir. Bu hafta boyu ABD’den gelecek olan verilerin iyi yönde sürpriz yapmasıyla USDTRY’de yukarı yönlü bir hareket yaşandığını görebiliriz fakat Dolar 2.16 altında kaldığı sürece 2.1 iştahı canlı kalmaya devam edecek bizce. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.