Dolar 2.82 Altını Gördü

Dolar/TL haftanın ilk işlem gününde 2.82 altını test etti. Doların gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kaybettiğini görüyoruz ve yurt içinde de beklentilerden daha iyi olarak açıklanan cari açığın da etkisiyle kurda geçen hafta 2.87 bölgesine kadarki yükselişlerin şimdilik hızı kesilmiş durumda. Geri çekilmenin devam etmesi ile aşağıda 2.8050 ve 2.80 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

Görevi 19 Nisan’da sona erecek olan TCMB Başkanı Erdem Başçı da TCMB olağan genel kurul toplantısında bir konuşma yapıyor son dakikalarda. Başçı, enflasyonun kontrol altında olduğunu ancak hala istenilen seviyelerden uzak olduğunu söyledi. Gıda ile ilgili alınan tedbirlerin enflasyon üzerindeki etkisinin görülmeye başladığını ve enflasyonun düştüğü dönemde kişi başı reel gelirlerin Avrupa Birliği üyelerine göre arttığını belirtti.

Enflasyon ile mücadele için kolektif çalışma gerektiğinin altını çizen Erdem Başçı, Fed’in faiz artırım sürecinde sıkı politikaya ilave araçlar getirdiklerini söyledi. Cari açıkta da iyileşmenin önümüzdeki dönemde devam etmesini beklediklerini ve kamu finansmanının enflasyonu düşürmeye katkı sağladığını sözlerine ekledi. Başçı’dan gelen açıklamaların USDTRY üzerinde önemli bir etkisi olmadı.

Medyada çıkan haberler göre ise Erdem Başçı’nın yerine TCBM Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya’nın göreve atanmasına yönelik kararnamenin imzaya açılması talimatının verildiği söyleniyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise yaptığı açıklamalarda yeni başkanın kurum içerisinden atanacağını duyurmuştu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.