Dikkatler Cumhurbaşkanı Erdoğan’da

Günün ekonomik takviminde en öne çıkan veri saat 11.30’da İngiltere’den açıklanacak olan istihdam raporu. İngiltere işsizlik oranı, işsizlik başvuruları ve maaşlarda artış endeksini yayınlayacak. Zaten muhtemel faiz indirimi ve/veye yeni varlık alım programı beklentileri nedeniyle baskı altında olan pound, istihdam raporunun da hayal kırıklığı yaratması durumunda daha da düşebilir. İşte bugün açıklanacak olan önemli veriler ve beklentileri;

11.30’da İngiltere’den çok önemli istihdam verileri geliyor. Ortalama kazançlar endeksi (beklenti %2.3) işsizlik hak başvuru sayısındaki değişim (4.1 bin) ve işsizlik oranı (beklenti %5.0) açıklanacak.

17.00’da Euro Bölgesi’nden tüketici güveni açıklanacak. Beklenti -8 ancak gelecek olan verinin paritelerde etkisinin son derece sınırlı olmasını bekliyoruz.

17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Bu dakikalarda petrol fiyatlarında ve USDCAD’de hareketlilik artabilir.

Tüm bu uluslararası veri ve gelişmeler ile birlikte içerideki gündem de sıcak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün MGK ve Bakanlar Kurulu toplantıları sonrası çok önemli bazı kararlar açıklanacağı duyurdu ve piyasalar şu anda bu kararlara odaklanmış durumda. Toplantıların saat 11.00’de başlaması bekleniyor ve bir kaç saat sürebilir. Açıklanacak olan kararlar ile ilgili çeşitli spekülasyonlar var fakat hükümet yetkilileri kararların piyasaları mutlu edeceğini ifade etti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.