Dax Endeksi Kar Satışlarının Etkisinde…

Küresel hisse senedi piyasalarında satış baskısının oluştuğunu takip ediyoruz.  Özellikle ABD tahvil faizlerinde oluşan yukarı yönde hareket ve buna paralel olarak ABD dolarının küresel ölçekte yaşadığı hafif tonda değer kazanımı endekslerde geri çekilmeyi tetikliyor. Yalnız bu geri çekilmeleri şimdilik kısa vadede kar satışı olarak değerlendiriyoruz. Orta vadede ise yükseliş hareketinin devamı adına şartların olgunlaştığını düşüncemizi koruyoruz. Bu noktada Dax özelinde değerlendirmede bulunduğumuzda;

14.100 direnç seviyesinin üzerinin test edilmesinin ardından satış baskısının oluştuğunu ve bu sayede 13.920 desteğine ulaşıldığını takip ediyoruz. Geri çekilmenin devamı adına ilk olarak bu seviyeyi izlediğimizi belirtelim. Teknik olarak görünümün bir miktar zayıfladığını ve bu destek seviyesinin aşağı yönde geçilme ihtimalinin canlı olduğunu düşünüyoruz. Bu yönde senaryonun gerçekleşmesi durumunda endekste 13.770 ara desteğine kadar gevşeme oluşabilir.

Yukarı yönde fiyatlamalar adına 10.030 ara seviyesi ile birlikte 14.100 zirvesini izlemeye alacağız. Özellikle 14.100 direncinin aşılmasını sağlayacak fiyatlamalarda pozitif havanın oluşabileceğini düşünmekteyiz. Kısa vadede şimdilik bu yönde bir fiyatlamaya ilişkin emare görülmese de bu fiyatlamanın gerçekleşmesi durumunda endeksin 14.430 seviyesini hedefleyebileceğini şimdiden not edelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.