Daha Nereye Kadar USDTRY!

USDTRY bugün yeni bir yükseliş dalgası ile devam etti ve…

USDTRY bugün yeni bir yükseliş dalgası ile devam etti ve 2.1140 seviyelerini gördü.

Geçen hafta yayınladığımız raporumuzda USDTRY’nin 2.1100 seviyelerini görebileceğine değinmiştik. Hatta 2.12 seviyelerinin de muhtemel olduğundan bahsettik. Şimdi ise beklediğimiz tırmanışlar yavaş yavaş gelmeye başladı.

Nedenler olarak hangi gelişmeleri görebiliriz?

Dünyadaki jeopolitik gerginliklerin parite üzerinde yükselişi başlattığını söyleyebiliriz. Gelişmekte olan ülkelerden Tayland’da sıkı yönetim ilan edilmesi, Libya’da iç savaş tehlikesinin ortaya çıkması ve Ukrayna’da 25 Mayıs seçimlerine çok az kalması bahsettiğimiz bu jeopolitik risklere verebileceğimiz örneklerden en önemlileri.

Bunun yanında paritedeki uzun süren düşüş sonucunda kar alımlarının da gelmiş olması muhtemel. Böylelikle elden çıkarılan TRY’ler paritenin yükselişini desteklemiş olabilir.

Paritede yükselişin devam etmesi bu jeopolitik risklerdeki gelişmelere bağlı. Ayrıca Perşembe günü Türkiye Merkez Bankası para politikası kararlarını açıklayacak. Burada bir faiz indirimi Erdem Başçı’nın açıklamalarından dolayı beklenmiyor. Yine de parite için önemli dakikalar olacak.

Daha önce dediğimiz gibi parite 2.12 veya daha da yukarıları deneyebilir. Genel olarak risklere bağlı bir yükseliş beklentimiz var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.