Clinton ve Trump Son Kez Bir Araya Geldiler – 20 Ekim 2016

Avustralya'da İstihdam Rakamları Tat Kaçırdı

Asya seansında son derece önemli gelişmeler yaşandı. Dün ABD başkan adayları Clinton ve Trump başkanlık münazaralarının sonuncusunda karşı karşıya geldi. Zaman zaman gergin anların yaşandığı ve adayların sıkça birbirlerine ağır hakaretlerde bulunduğu münazara 1,5 saat sürdü. Oldukça dişli geçen tartışmada ülke güvenliğinden ekonomiye, dış politikalardan adayların medyaya sızan ses kayıtları ve elektronik postalara kadar farklı konular ele alındı. CNN/ORC’nin düzenlediği anketlere göre münazarayı Clinton’ın kazandığı ifade edildi. Son dönemde anketlerde Clinton üstünlüğü elinden bırakmadı. Fakat öyle gözüküyor ki 8 Kasım’da gerçekleşecek olan başkanlık seçimi zorlu geçecek.

Fed’in 3. büyük ismi olan New York Fed başkanı Dudley’den faiz politikasına ilişkin önemli açıklamalar geldi. Dudley yaptığı açıklamada ekonominin şu anki gidişatına devam etmesi durumunda bu yıl bitmeden faiz artırımı yapılmasını beklediğini ifade etti. Açıklamasının devamında ise hedeflerine ilerledikçe parasal destek politikalarını kademeli olarak azaltabileceklerine vurgu yaptılar.

Gece Avustralya’dan önemli istihdam rakamları açıklandı. İstihdam değişimi beklentiden kötü -9.8 bin gelirken, işsizlik oranı ise beklentiden iyi %5.6 geldi. İstihdam değişiminde yaşanılan kötüleşme sonrasında AUDUSD’de satıcılar devreye girdi ve sert bir geri çekilme yaşandı. Yaşanılan bu geri çekilme sonrası önemli destek seviyeleri alındı. AUDUSD’de sırasıyla 0.7630 ve 0.76 seviyelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yukarıda ise 0.77 ve 0.7740 seviyeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Asya borsalarına baktığımızda Güney Kore KOSPI endeksi günü %-0.02 ile hafif ekside kapadı. ASX 200 endeksi günü hafif artıda kaparken, Nikkei 225 endeksi günü %1.13 ile primli kapadı. Bugün piyasaların odak noktasında TCMB ve ECB kararları var. Açıkcası Süper Perşembe’de hareketlilik son derece fazla olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.