Çin’den Şok Ticaret Dengesi – 08 Mart 2017

Çin İki Yıl Sonra İlk Kez Ticaret Açığı Verdi

Piyasalar güne Çin’den şok ticaret dengesi rakamları ile başladı. Gümrük idaresi tarafından açıklanan rakamlara göre Çin ekonomisi Şubat ayında 60 milyar yuan ticaret açığı verdi. Piyasa 170 milyar yuan civarında ticaret fazlası bekliyordu. Böylece Çin iki yıl sonra ilk kez yuan bazında ticaret açığı vermiş oldu.

Detaylara baktığımızda ithalatın %44.7 ile beklentilerin iki katı kadar, ihracatın ise %4.2 ile beklentilerin sadece üçte biri kadar arttığını görüyoruz. Yani bir ithalat patlaması yaşanmış Şubat ayında.

İthalattaki patlama Çin Yenli Yılı’na ve baz etkisine bağlanıyor. Bu sene Çin Yeni Yılı 27 Ocak – 2 Şubat tarihlerine denk geliyordu. 2016’da ise 8 Şubat – 13 Şubat tarihlerindeydi. Yeni tatili yıl sırasında fabrikalar ile limanlar kapalı oluyor.

Mevsimsel etkiler kaynaklı olduğu düşünüldüğü için Çin’den beklenti altı ticaret dengesi piyasalarda şu ana kadar çok ciddi bir etki yaratmamış durumda. Çin endeksleri şu anda yataylar. Öte yandan Japonya Nikkei endeksi %0.47 kayıp yaşarken Avustralya ASX ve Güney Kore KOSPI endeksleri yatay, Hong Kong HSI ise %0.31 artıda.

Kurlar tarafında sakin bir Asya seansı oldu dersek yanlış olmaz. USDJPY‘yi bir istisna olarak dışarıda tutarsak EURUSD, GBPUSD, ve Altın güne başladığı seviyelerden çok uzağa gitmediler. Dün son dört haftanın en düşük seviyelerine gerileyen Altın yaralarını sarma çabası içinde. Bir kaç dolarlık bir toparlanma var fakat 1225 – 1220 direnç bölgesi tam anlamıyla alınmadığı sürece baskı sürebilir.

Dolar endeksi ise Avrupa seansı başlarken 101.70 destek bölgesini test ediyor. Bu bölgenin kırılması cuma günkü istihdam verilerine kadar bir miktar gevşeme getirebilir. Fakat ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %2.50 üzerinde kalıcı olması ve daha yukarıları zorlaması bu gevşemeyi zorlaştırabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.