Çin’den Hep Kara Haber…

Hafta sonu ve dün gece yaşanan gelişmeleri raporumuzda sizlerle paylaştık…

Hafta sonu daha çok Almanya merkezli açıklamalarla geçerken piyasa çok da etkileyecek bir gelişme yoktu.

Almanya Merkez Bankası, ECB’nin tahvil alım programına karşı duruşunu yineledi ama bu hem biliniyor hem de Draghi’nin tahvil almasını engellemeyeceği için Euro üzerindeki etkisi çok sınırlı.

Merkel ise kendi koalisyon ortaklarından ardı arkası kesilmeyen “Yunanistan Euro’dan çıksın” açıklamalarına karşı “herkes sözlerini tartarak konuşsun” açıklamasını yaptı ve Yunanistan’ın çabalarını övdü.

Cumartesi günü Samaras-Hollande görüşmesi de Samaras-Merkel görüşmesinin bir kopyası oldu. Fransa, Yunanistan’ın arkasında ama üzerine düşenleri yaptığı takdirde…

Hafta sonunun piyasa adına olumlu sayılabilecek gelişmesi ise Çin Başbakanı Wen’in Çin’in yavaşlayan ihracatını desteklemek için adımların atılması gerektiği açıklaması oldu. Gerçi Wen’in şu anki tabloyu karamsar değerlendirişi de olumsuz haberler hanesine yazıldı.
Sıkıntı yaratan data ise gece açıklandı; Temmuz’da Çin’de sanayi şirketlerinin karlarında düşüş hız kazandı son verilere göre.

Temmuz sonuna kadar olan süreçte karlar önceki yılın %2.7 altında, bu rakam önceki ay -%2.2’ydi.

Aylık olarak ise önceki yılın %5.4 altında ki Haziran’daki -%1.7’nin oldukça altında bu rakam.
Veriler sonrası Çin’de şangay borsası Mart 2009’dan beri en düşük seviyesine gerilerken AUDUSD 1.0372 ile son 5 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Bugün İngiltere tatil yani Londra kapalı. Dünyanın en büyük finans merkezinin kapalı olması haliyle piyasadaki işlem hacmi üzerinde etkin olacak. Data açısından da oldukça zayıf bir gün olması sebebiyle çok hareketli bir gün göremeyecek gibiyiz.

11’de Almanya IFO iş dünyası güven endeksi günün en önemli verisi olacakken Temmuz 2010’dan beri en düşük rakam bekleniyor.

Veri açısından da kıt bir gün olması sebebiyle olumsuz Çin haberleri ve Jackson Hole’deki Bernanke/Draghi konuşmalarının beklentileri piyasayı etkileyen güçler olacak bugün.
Herkese güzel, bol kazançlı bir hafta diliyoruz…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.