Çin’den Enflasyon Verileri

Çin’de TÜFE Nisan ayında beklendiği gibi %2.3 olarak gerçekleşirken ÜFE %-3.4 ile beklentiden daha yüksek geldi. %-4.3’den %-3.4’e yükselen ÜFE’de artış hızı son 15 ayın da en yüksek seviyelerinde. TÜFE’deki artış ise tahmin edildiği gibi büyük oranda gıda fiyatlarındaki yükselişten geliyor.

Son aylarda TÜFE ve ÜFE’de yaşanan yükseliş düşük enflasyon kaygılarını şimdilik ortadan kaldırmış durumda ve Çin’den PMI, sanayi üretimi ve büyüme gibi verilere daha çok odaklanmış durumda piyasalar. Bu arada enflasyondaki yükselişe rağmen PBoC’yi daha fazla gevşeme adımı atmaktan caydırıcı seviyelerde olmadığını söyleyelim.

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso eğer kurlardaki tek taraflı hareket sürerse müdahale etmekten çekinmeyeceğiz dedi. Son zamanlarda kurlardaki hareketlenmenin tek taraflı olduğunu söyleyen Aso eğer bu hareketlenme hızlanırsa müdahale etme konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Japonya’da döviz piyasalarına doğrudan müdahale kararı maliye bakanlığından çıkıyor. Aso’nun kurlarda tek taraflı hareketlenme demekten kastı tabi ki son aylarda yenin neredeyse bütün para birimlerine karşı değer kazanması. Son günlerde USDJPY’de dipten bir toparlanma görüyoruz. Bu nedenle şu anda müdahale ihtimali düşük fakat baskı tekrar artar ve yeniden düşüş başlarsa maliye bakanlığı doğrudan müdahaleyi ciddi bir şekilde değerlendirmeye başlayacak anladığımız kadarıyla.

USDJPY geçtiğimiz hafta paylaştığımız Günün Grafiği’ne paralel olarak yükselmeye devam ediyor. Dün 107.80 – 107.60 engelinin geçilmesi daha yukarılar için önemli bir sinyaldi ve bir sonraki duraklar olarak önce 109.70, sonrasında ise 110.70 seviyeleri dikkatimizi çekiyor. 107.80 – 107.60 bölgesi artık çok önemli destek ve bu bölgenin üzerinde kaldığı sürece yukarıda saydığımız seviyelere doğru yükselişin devam etmesini bekliyoruz.

Gün içerisinde piyasalar Türkiye’den cari denge (10.00), FOMC üyesi Dudley’in yapacağı konuşma (10.15), İngiltere ticaret dengesi (11.30) ve ABD’den JOLTS iş hacmi (17.00) verilerini/gelişmelerini bekleyecek. FOMC kararlarına şekil vermede önemli rolü olan New York Fed başkanı Dudley’den gelecek olan açıklamalar belki de bu saydıklarımız arasında en önemlisi olacak. Özellikle de Dudley Haziran ayı faiz artışı ilgili bir yorumda bulunursa.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.