Çin’de Yine Munzam İndirimi Sesleri…

Dün gece piyasada Çin’den gelen haberler hakimdi.

Bernanke’nin konuşmasını beklerken piyasa önemli dataların da yokluğunda net bir yön bulamadı. Dün ABD borsalarından sonra Asya borsalarında da karışık bir görünüm vardı. Şangay endeksi ise yeni bir dip yaptı.

Çin’de devlet yönetimindeki bir finansal gazetede Çin Merkez Bankası’nın banka zorunlu karşılık oranlarının inmesini savunan haberler kısa süre içinde gelecek bir kamlenin habercisi olabilir. 

Munzam indirimi beklentisine ve Çin’de kalkınma ajansı başkanın “büyüme stabilleşiyor” söylemlerine rağmen sanayi sektöründe borçları geciktirme ve iflas oranlarının arttığı bu durumun hızlanarak tüm ekonomiye yayılabileceği haberleri ile Şangay endeksi seansı yine ekside geçirdi.

Güney Kore ise cari fazlada rekor kırarken görünürde olumlu bu gelişmenin düşen ithalat hacmi ile gerçekleştiğini düşünürsek Asya ekonomilerindeki yavaşlamaya işaret ettiği için olumsuz oldu.

Bugün nihayet haftanın ilk önemli ABD verisi 15.30’da açıklanacak, 2 .çeyrek büyüme revizesi…  17’de ise devam eden konut satışları açıklanacak…

Avrupa seansında ise Almanya’dan tüketici fiyat endeksi ve İtalya’dan perakende satışlar öne çıkıyor.

Herkese bol kazançlı bir gün diliyoruz…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.