Çin’de Enflasyon Yükseliyor – 14 Şubat 2017

Çin Enflasyon Verileri Piyasayı Nasıl Etkiler?

Çin Ocak ayı enflasyon raporunu yayınladı. Tüketici enflasyonu %2.1’den %2.5’e yükselirken, üretici enflasyonu %5.5’den son altı yılın en yüksek seviyeleri olan %6.9’a yükseldi. Her iki rakam da beklentinin üzerinde.

Tüketici enflasyonundaki yükseliş Çin Yeni Yılı nedeniyle yüksek gıda ve ulaştırma ücretlerine bağlanırken üretici enflasyonundaki yükseliş için ise çelik ve diğer ham madde ürünlerindeki artış neden gösteriliyor. Çin’de yükselen enflasyon global olarak da fiyat baskısının artmasına neden olacaktır ve artık düşük enflasyon ortamından çıkıldığını göstermesi açısından önemli.

Asya borsalarında dünün aksine bugün satıcılı bir gün yaşanıyor. Japonya Nikkei endeksi %1.0 üzerinde kayıp yaşarken Güney Kore KOSPI %0.20, Hong Kong HSI ve Avustralya ASX ise %0.10 düşüşte. Diğer yandan Çin endeksleri ise ortalamada yatay.

Paritelere baktığımızda ise dolar üzerinde genel bir baskı yaşandığını söyleyebiliriz. Dolar endeksi 101.00 seviyelerinden tekrar 100.70 altına gerilerken EURUSD, GBPUSD gibi pariteler ve Altın yükseldi.

USDTRY de önemli bir hareket gördük. 3.65 ile son beş haftanın en düşük seviyelerine kadar gerileyen dolar Avrupa seansı başlarken 3.66 üzerinde. 3.6750 ilk önemli direnç. Arkasından 3.70 alıcılara karşı koyabilir. Öte yandan 3.65 uzun zamandır bahsettiğimiz çok kritik bir destek ve kırılması durumunda 3.60 düşüş hareketinde bir sonraki durak olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.