Çin’de Enflasyon Yükseldi – 14 Ekim 2016

Çin'den Bu Sefer Olumlu Veri

Çin İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre Çin’de Eylül ayında TÜFE %1.9 ile %1.6 beklentiden çok daha hızlı arttı. Ağustos ayındaki %1.3 enflasyona göre de önemli bir artış yaşanmış Eylül ayında. Tüketici enflasyonu tarafında düşük enflasyon endişelerini bir nebze olsun rahatlatan bir gelişme görüyoruz.

Üretici enflasyonu tarafında da sevindiren bir tablo var. Ağustos ayında %0.8 gerileyen ve piyasaların Eylül’de %0.3 gerileme beklediği ÜFE, %0.1 arttı. Böylece tüketici enflasyonu 2012 yılından bu yana ilk kez pozitif bölgeye geçiş yapmış oldu.

Son zamanlarda emtia fiyatlarında yaşanan yükseliş ile birlikte üreticilerin de ham madde maliyetleri artıyor ve bu tüketici enflasyonuna pozitif yansıyor. Aynı zamanda aşırı kapasite ve stoklarda da iyileşme yaşandığının bir habercisi olarak kabul edilebilir.

Dünkü kötü ticaret dengesi sonrası bugünkü pozitif enflasyon raporunu piyasalar olumlu karşıladı. Çin endekslerinde %0.10 artış yaşanırken Japonya Nikkei %0.35, Güney Kore KOSPI %0.36, Hong Kong HSI endeksi %1.00 artıda. Avustralya ASX ise haftanın son işlem günü yataydı.

Gün içinde yatırımcılar ABD’den gelecek olan perakende satışlar raporunu takip ediyor olacak. Rapor saat 15.30’da açıklanacak ve bu hafta ABD’den gelecek olan en önemli veri olduğunu söyleyebiliriz. Sonrasında Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi ile enflasyon beklentileri yayınlanacak.

Saat 20.30’da ise Fed Başkanı Yellen, Boston Fed tarafından düzenlenen Yıllık Araştırma Konferansı’nda ‘Kriz Sonrası Makroekonomik Araştırma’ konulu bir konuşma yapacak. Başlıktan Yellen’in akademik bir konuşma yapabileceğini anlıyoruz. Bu nedenle de para politikası veya faizlerle ilgili bir yorum gelmeyebilir.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.