Çin’de Büyüme Hızlandı – 17 Nisan 2017

Çin Birinci Çeyrekte %6.9 Büyüdü

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi (hatta bazı hesaplamalara göre artık en büyük) ekonomisi Çin, 2017 birinci çeyrekte %6.9 ile beklentide bir büyümeye imza attı. 2016 dördüncü çeyreğe göre büyümede hafif bir hızlanma var ve iki buçuk yıl sonra Çin büyüme hızının ilk defa arttığını belirtelim.

Büyümeye en büyük katkı artan sanayi faaliyetleri, emlak sektörü yatırımları ve kredi büyümesinden gelmiş. Bu nedenle de bu performansın ne kadar sürdürülebilir olduğu yönünde soru işaretleri var.

Aynı anda açıklanan diğer verilere göre sanayi üretimi Mart ayında %7.6, yatırımlar %9.2, perakende satışlar ise %10.9 artmış. Üç rakam da beklentilerden daha yüksek ve büyümedeki ivmelenmenin daha çok çeyreğin sonuna doğru gerçekleştiğine işaret ediyor.

Nette Çin verileri pozitif diyebiliriz ve piyasadaki risk iştahını artırabilecek yönde. Fakat şu ana kadar bunun etkisini jeopolitik ve politik riskler nedeniyle pek görmedik. Asya borsaları haftanın ilk gününde negatif bir seyir izlerken Avrupa borsalarında da durum pek farklı değil.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.