Çin’de Açığa Satış Yasağı Kaldırıldı

Ağustos ayında Çin borsalarında yaşanan çöküş esnasında getirilen açığa satış yasağı kaldırıldı. Reuters’ın Çinli bir hükümet yetkilisine dayandırdığı habere göre 35 aracı kuruma tekrar açığa satış izni verildi. 2016 yılının başındaki çalkantıyı da kısmen açığa satış yasağı kalkacak söylentileri neden olmuş fakat daha sonra yasağın altı ay uzatılmasına karar verilmişti.

Bu haberin de katkısıyla Çin endeksleri satıcılı bir günü geride bıraktılar. Şangay Bileşik endeksi ve Şenzen CSI300 endeksinde %1.6 üzerinde kayıp var. Diğer Asya borsaları da Çin’e ayak uydurmuş durumda. Japonya Nikkei %0.65, Avustralya ASX %1.10 ve Güney Kore KOSPI %0.45 ekside kapandı.

Gecenin en önemli verisi Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi. 339 milyon ile beklentinin neredeyse üç katı kadar ticaret fazlası verdi Yeni Zelanda Şubat ayında. İhracat 4.00 milyar beklentiye karşı 4.25 milyar olarak gerçekleşirken ithalat 3.90 milyar ile beklentide. Yani beklenti üzeri ticaret fazlası beklentiden daha yüksek ihracatın eseri.

Yeni Zelanda doları için pozitif bir veri fakat NZDUSD’nin iyi veriyi pek fazla kutlayamadığını görüyoruz. RBNZ’nin önümüzdeki aylarda yeni faiz indirimi gelme ihtimali yüksek bizce ve bu nedenle de 0.70 – 0.69 bölgesine doğru yükselişlerin uzun vadede satış fırsatı olacağı görüşümüzü tekrarlayalım.

Geçtiğimiz hafta da zaten FOMC kararları sonrası 0.6870’lere kadar yükselen NZDUSD’nin aldıklarını elinde pek fazla tutamadan son olarak dün gece 0.6670’lere kadar gerilediğine tanıklık ettik. Kısa vadede ise hemen aşağıda bir kaç önemli teknik seviyenin üst üste bindiğini ve güçlü bir destek oluşturduğunu görüyoruz. 0.6640 – 0.6610 bölgesinden 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalar geçerken 0.6550 bölgesi de daha önce bir kaç kez denenmesine rağmen geçit vermemiş önemli bir destek seviyesi.

Fakat emtialar üzerinde baskının tekrar kendini göstermesi ve son zamanlarda Fed üyelerinden gelen açıklamalarla doların tekrar kendine gelmesiyle bu destek seviyelerinin kırılması çok zor olmaz. Yani 0.6650 – 0.6550 bölgesini kalın destek olarak görebilir ve bu destek bölgesinin aşılmasıyla önce 0.6430 sonra da 0.6340’lara doğru bir düşüş bekleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.