Çin Verisi FOMC İyimserliğini Dağıtamadı

FOMC sonrası Çin PMI verisinin piyasa etkisi ve bugünün beklentilerini raporladık.

ABD Merkez Bankası’nın son faiz toplantısında iyice parasal gevşemeye daha doğrusu yeni bir tur varlık alımına (QE3) yaklaşmış olduğu tutanaklarda piyasa bilgisine sunulunca doğal olarak doların büyük değer kaybı ve piyasa rallisi gördük.

Altın son 16 haftanın en yüksek seviyesine gelirken Eur-usd de 4 Temmuz’dan beri en yüksek seviyesini gördü. Biz de alış sinyalimizle bu yükselişin içinde yer aldık.

Asya borsalarının da bu iyimserlikle başladığı seansta Çin’den gelen HSBC flaş imalat pmi rakamı bu havaya bir miktar gölge düşürse de borsa endesklerinin yeşillerine engel olamadı.

HSBC imalat pmi 49.3’ten 47.8’e gerilerken bu rakam son 9 ayın en düşük seviyesi oldu. Rakama göre Çin’de imalat sektörünün (daha çok küçük ve orta ölçekli firmalar) daralma hızı arttı. Data Audusd’yi 1.0540 seviyesinden 1.05 seviyesine çekti.

Datanın içeriğine baktığımızda da manzara hoş değil, endeksin yeni ihracat siparişleri bileşeni 44.7’ye düştü ki bu rakam Mart 2009’dan beri en düşük rakam eğer dataya yukarı revize gelmezse önümüzdeki hafta. Data Çin’den yeni gevşeme hamlelerini arttırsa da geçtiğimiz aydan itibaren artık ekonomik yavaşlamanın duracağı beklentisi de yavaş yavaş yerini hayal kırıklığına bırakıyor.

Bugün Çin ile başlayan pmi serisi saat 10’dan itibaren Euro Bölgesi ile devam edecek, ABD’den ise yeni konut satışları datasına ek olarak her Perşembe olduğu gibi haftalık işsizlik başvuruları datası açıklanacak.

Oldukça hareketli ve bol fırsat sunan bir gün olmasını bekliyoruz dün FOMC tutanaklarını da kazanca dönüştüren Döviz Destek platformunda yerinizi almak için ücretsiz üye ol  linkini tıklayıp iletişim bilgilerinizi girmeniz yeterli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.