Çin Verileri Piyasayı Dağıttı

Çin verileri perakende satışlar dışında beklentilerin oldukça altında kalınca piyasalar da kan banyosuna döndü.

Asya piyasalarında Çin fırtınası esti. Büyüme, sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımları verileri perakende satışlar dışında beklentilerin oldukça altında kalınca piyasalar da kan banyosuna döndü.

%8’e çıkması beklenen 1. çeyrek büyümesi %7.7 olarak gerçekleşti. %7.9’dan yaşanan bu düşüş piyasalarda hayal kırıklığı yarattı. Geçtiğimiz yılın 3. çeyreğinde 7 çeyreklik düşüş sonrası dip yapan Çin’de büyümedeki hızlanmanın devamı bekleniyordu.

Düşüşe temel sebep olarak sanayi üretimindeki yavaşlamayı gösterebiliriz. %9.9’dan %10.1’e çıkması beklenen sanayi üretimi %8.9’a geriledi, sert bir düşüş yaşadı. 

Perakende satışlar ufak bir büyüme gösterirken önceki aya göre, sabit varlık yatırımları verisi de beklenti altı kaldı.

Asya borsaları veriler ile %1 civarı düşüş yaşarken AUDUSD bu veri ile 1.0520’den 1.0420’ye kadar indi.

ALTIN, Petrol, Bakır gibi emtialar da düşen büyüme beklentiler ile gece boyu düşüş yaşadılar. Olumsuz Çin verilerinin ABD’de büyümenin yavaşladığını gösteren verilerin üzerine gelmesi etkisini daha da arttırdı.

AUDUSD için bu verilerin sonucu tekrar 1.02’ye bir yolculuk olacak gibi duruyor. 1.0490 seviyesi oldukça kritik. Bu seviyenin üzerinde kapanış olmadan AUDUSD için iyimser olunmamalı diye düşünüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.