Çin Verileri ve Piyasalar – 02 Ocak 2016

Çin İmalat PMI Verisi Açıklandı

Haftanın ilk işlem gününde başta ABD ve İngiltere olmak üzere yılbaşı dolayısıyla bir çok ülkede piyasalar kapalı ancak bazı platformlarda işlem yapılabiliyor. Bununla birlikte düşük hacim sebebiyle hareketliliğin son derece düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Asya seansındaki en ve tek önemli veri Çin’den açıklanan imalat PMI Aralık ayında 51.4 ile beklentilerin bir tık altında gelirken hizmetler PMI da 54.5 ile beklentilerin hafif altında geldi. İmalat tarafına baktığımızda Ağustos ayından beri sektörde büyümeye işaret eden 50.0 üzerinde kalındığını görüyoruz.

Detaylara bakacak olursak üretim 53.9’dan 53.3’e, istihdam ise 49.2’den 48.8’a gerilemiş. Yeni siparişler ise 53.2 ile Kasım ayı ile sabit. Özel sektör PMI verisi yani Caixin imialat PMI ise bu hafta 3 Ocak’ta, hizmetler PMI İSE 5 Ocak’ta açıklanacak.

Euro Bölgesi’nden ise final imalat PMI 54.9 ile beklentilerde gelirken EURUSD üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu. BIST 100 güne %0.50’ye yakın kayıpla devam ederken Almanya DAX %0.90’a yakın artıda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.