Çin PMI Verileri Piyasayı Nasıl Etkiler?

Ekonomik büyüme ile ilgili çok önemli ipuçları veren imalat PMI verileri gece Çin’den açıklandı. Hem resmi imalat PMI verisi beklentiden çok farklı gelmezken…

Ekonomik büyüme ile ilgili çok önemli ipuçları veren imalat PMI verileri gece Çin’den açıklandı. Hem resmi imalat PMI verisi beklentiden çok farklı gelmezken HSBC final imalat PMI verisi Çin’de birinci çeyrek büyüme performansının baskı olduğuna işaret ediyor diyebiliriz.

Çin resmi PMI 50.3 ile beklentiden çok farklı gelmezken önceki aya göre 0.1 puan arttı. HSBC imalat PMI verisi ise final versiyonunda 48.1’den 48.0’e revize edilerek son 8 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Rakamlar Çin’de iç talebin zayıf kalmaya devam ettiğini gösteriyor ve birinci çeyrek büyümenin hükümetin resmi hedefi olan %7.5’in altında kalabileceği ihtimallerini akıllara getiriyor. Hükümetin geçtiğimiz haftalarda büyümeyi hedeflerine çıkarmak için başta altyapı harcamalarını hızlandırma olmak üzere bir dizi önlemler alma sözü verdiğini hatırlatalım. 

Hükümetten büyümeyi destekleyici adımlar geleceği beklentileri nedeniyle veriler piyasada çok büyük ve kalıcı bir etki yaratmadı. AUDUSD ve NZDUSD şu an güne başladıkları seviyelerin üzerinde devam ederken Çin borsaları da kapanışa doğru artıda devam ediyorlar. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.