Çin Misillemesi Piyasaları Nasıl Etkiler?

Küresel  piyasalar volatil ve negatif bir gün geçirirken geride bıraktığımız günde hem ABD hem AB borsaları negatif bir seyir izledi. Gelişmelere bakarsak özellikle ABD-Çin arasında gerçekleşen ticaret müzakereleri öne çıkarken,  Çin’den ABD’nin son hamlesine misilleme geldi. Çin Maliye Bakanlığı Çin’in 60 milyar dolar değerindeki ABD ürününe yönelik vergi tarifesinin yükseltileceğini açıkladı.  Ek tarifelerin % 5 ile % 25 aralığında değişeceği ve 5 binden fazla ABD ürününü kapsayacağı belirtildi. Tarifelerin 1 Haziran’dan itibaren geçerli olması bekleniyor.  Haberle birlikte Yuan Dolar karşısında değer kaybı yaşarken artan risk ile birlikte Altın dolar karşısında 1301.00 seviyesine kadar yükseldi. Apple gibi teknoloji şirketlerinin hisseleri de değer kaybı yaşadı.   Piyasa tarafından bugün de takip edilecek ticaret savaşlarında ABD Başkanı Trump, Twitter iletisinde Çin mallarına yönelik vergi artırımına misilleme yapılmaması uyarısında bulundu. ABD’nin Çin mallarına getirdiği ek vergiyi ABD’li tüketicinin ödemesi için bir neden olmadığını söyleyen ABD Başkanı, vergi uygulamayan bir ülkeden ya da ABD içerisinden alım yaparak bu vergilerden tamamen kaçınılabileceğini belirtti. ABD tarafında bugün ihracat fiyat endeksi rakamları takip edilebilir.

AB tarafında bugün sanayii üretim rakamları ve ZEW ekonomik hissiyat rakamları takip edilecek olup Almanya tarafında da TÜFE rakamları takip edilecek. Euro fiyatlamasına bakarsak Dolar karşısında dar bantta hareket etmesi dikkat çekmekte. Hem AB tarafındaki aşılamayan enflasyon hem ABD tarafındaki iyi datalara rağmen FED tarafından faiz artırım ihtimalinin azalması paritede Euro tarafındaki güçlü seyri devam ettirmekte.

EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.12374 seviyesi güçlü direnç olarak grafikte öne çıkarken, bu seviye aşılması durumunda 1.12519, 1.12780 ve 1.13186 direnç noktaları takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.12113, 1.11968 ve 1.11562 destek noktaları yakından takip edilebilir.

Yurtiçinde spekülasyon haberler sonrasında USDTRY paritesi 6.0500 seviyesine geri çekilirken yurtdışı kaynaklı S-400 füzeleri alımı iptali söylentisiyle geri çekilmeler gözlemlenmekte. Bir yandan da da Merkez Bankası tarafından yalanlanmasa da 40 Milyar dolarlık hazine fonu ayrılacağı söylentileri Merkez tarafından piyasa tarafından açıklama beklemeye sebep olmakta. Son olarak  Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service’in gelişen piyasalar raporunda, Türkiye’de tüketici sektöründe şartların 2019 ve 2020 başında zorlu olmaya devam edeceği belirtildi. Moody’s raporunda gelişen piyasaların daha yavaş küresel büyüme, ticaret politikalarında değişiklikler ve jeopolitik risklerle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 6.2220 direncinden dönen paritede 6.0477 pivot seviyesi izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde 6.1386, 6.220 ve 6.3969 diren noktaları takip edilecektir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5.9643, 5.8734 ve 5.6991 destek noktaları takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.