Çin İmalat PMI Endişeleri Artırıyor

Çin PMI Verisi ve Asya Seansı

Gecenin en önemli gelişmesi Çin’den gelen imalat PMI verisiydi. Global ekonomik görünüm açısından çok önemli bir veri sadece Çin değil çevredeki diğer bazı büyük ekonomilerin de ne durumda olduğu konusunda önemli bir gösterge.

Çin resmi imalat PMI için beklenti 52.1 seviyesindeydi fakat 50.4 gelerek Çin’deki yavaşlama konusundaki endişeleri bir miktar daha artırdı. Verinin gelmesiyle birlikte yine riskli para birimlerinden güvenli limanlara doğru bir kaçış gördük.

EURUSD 1.2320’lere kadar gerileyerek son bir yılın, AUDUSD 0.9640 ile son 7 ayın en düşük seviyelerine kadar çekildi. Fakat hemen sonrasında gelen kar alımları pariteleri bir miktar rahatlattı ve biraz toparlanma gördük. Gelen alımları Çin Ulusal Kalkınma ver Reform Komisyonu’ndan gelen büyüme aşağı yönlü bir baskı altında olmasına rağmen beklentiler çerçevesinde, mevcut politikalar büyümenin sürdürülebilirliğini sağlayacak yönde açıklaması da biraz katkı sağladı.

Akşam yine Yunanistan’dan seçim anketleri sonuçları geldi. Bir ankete göre Yeni Demokrasi, Syriza’nın biraz önünde giderken, bir diğer ankete göre Syriza 31.5%, Yeni Demokrasi 25.5% ve PASOK 13.5%. Yani sonuçlar kafa karıştırmaya devam ediyor.

Dün akşam IMF sözcüsü ve İspanya ekonomi bakanı ‘IMF ve İspanya kurtarma programı konusunda ortak çalışmalar yapıyor’ fısıltısını yalanlayarak böyle bir durum gündemde değil dedi.

Japonya maliye bakanı son günlerdeki Yen değerlenmesine karşı yine dayanamadı ve eğer EURJPY ve USDJPY düşmeye devam ederse kararlı bir şekilde karşılık vereceğiz dedi. Bu açıklamayla USDJPY çıkışa geçerek 78.65 direncini gördü.

Bir çok Asya borsası düşük Çin imalat PMI verisinin ve AB krizi endişelerinin etkisiyle geceyi ekside kapattı. Nikkei -0.7%, Kospi -0.2%, Hong Kong ve Shanghai +0.4%.

Altın beklenenden düşük Çin verisiyle 1550 desteğine kadar çekildi fakat diğer pariteler gibi sonradan toparlanarak 1560 direncini zorladı. WTI da aynı şekilde önce satışlarla 86.00 altına çekilirken sabaha karşı gelen alımlarla 86.50 üzerine kadar çıktı.

Bugün İngiltere’den ve ABD’den önemli veriler geliyor. İngiltere imalat PMI saat 11.30. GBP’li paritelerde hareket göreceğiz bu veriyle. Fakat en önemlisi tabi ki ABD tarım dışı istihdam. Saat 15.30’da ve her zaman yarattığı gibi piyasalarda sert dalgalanmalar yaratacaktır.

DövizDestek analistleri bu ve diğer gelişmeleri anlık takip ederek sizlere bu önemli günde yön vermeye devam edecek. Yapmanız gereken tek şey üyelerimiz arasına katılarak haber ve analizlerimizi takip etmek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.