Çin, Gevşemeye Devam Dedi..

Hafta sonu gelişmeleri sonrası piyasaları bugün neler bekliyor, inceledik…

Piyasalar için hafta sonu çok hareketli geçmedi, genel olarak Euro Bölgesi’nden gelen açıklamalar ve Çin haberleri hakimdi.

Çin’de Başbakan Wen “büyümedeki toparlanma yeterli değil, yılın ikinci yarısında bu konuya daha fazla eğileceğiz” diyerek Pekin’in mali ve parasal gevşeme tavrına devam edeceği ve ekonomiyi destekleyeceği görüşünü besleyen açıklamalar yaptı.

Çin’den bu açıklama Japonya’nın kapalı olduğu günde Asya seansında borsaları hafif de olsa yeşil bölgede tuttu. Endekslerde aşağı baskı ise şirket bilançoları ve düşen karlılık oranları ile oldu…

İspanya 65 milyar Euro’luk kemer sıkma tedbirlerinin eksik kalan 8.5 milyarlık bölümünü kapatmak için yeni vergi artışları getireceğini açıkladı. Kemer sıkma politikaları özellikle eylülden itibaren grev dalgası yaratma tehdidi getiriyor ama öte yandan da İspanyol faizlerinde geçen haftaki gerileme hükümete biraz nefes aldırdı. Tabi ki kritik soru “bu durum devam edecek mi?”.

19 Temmuz’da Almanya ve Finlandiya’nın parlamentoda İspanyol yardımını onaylamaları öncesi İspanya ve Finlandiya arasındaki “teminat” sorunu görüşülmeye devam ediliyor. Gelen açıklamalara göre bugün anlaşma sağlanabilir…

Merkel 2013’te başbakanlık için tekrar yarışacağını açıklarken Troyka raporu öncesi Yunanistan konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Ama partisinin ağır toplarından Yunanistan’a ek süre verilmesine karşı sert açıklamalar gelmeye de devam eidyor.

Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann görev alanının dışındaki açıklamalarına devam ediyor.. İtalya’nın şu anda tahvil faizlerini aşağı çekmek için diğer ülkelerden talepte bulunmasının doğru olmayacağını söyleyen Weidmann İspanya içinse tam bir kurtarma paketinden yana olduğunu söyledi verdiği röportajda.

Bugüne gelirsek Hindistan’da enflasyonun beklenti altı gelerek 7.25%’e gerilemesi de bu sabahın olumlu haberleri arasında sayılabilir.

Datalar açısından 15.30’daki ABD perakende satışlar verilerine kadar çok önemli bir data bulunmazken İMF’nin büyüme tahminleri açıklaması dikkatle takip edilecek. Aşağı revizelere kesin gözle bakılıyor…

Her zamanki gibi tahvil piyasası hareketleri de önem kazanıcak. Geçen hafta İspanya ve İtalya tahvil faizleri gerileseler de haftanın son iki gününde faizlerde yükseliş vardı. Almanya tahvil faizleri rekor düşük seviyeleri tazelerken bugün ihale cephesinde Hollanda ve Fransa tahvil ihaleleri gerçekleşecek. Piyasadaki güvenli liman arayışını ölçme açısından dikkat çekecek…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.