Çin Enflasyon Verisi ve Etkileri

Gece Çin’den gelişmekte olan piyasaları oldukça ilgilendiren TÜFE ve ÜFE verileri geldi.

Gece Çin’den gelişmekte olan piyasaları oldukça ilgilendiren TÜFE ve ÜFE verileri geldi. TÜFE 2.5% beklentisi karşısında hafif düşük gelerek 2.4% olarak açıklandı. ÜFE ise -2.3% ile beklentide gelerek üretici fiyatlarında deflasyonun devam ettiğini gösterdi bizlere. Peki bunun sonucunda ne oldu?

Piyasalarda Çin’den enflasyon verisinin hafif beklenti altında kalması, ülke başbakanı Li’nin büyümeyi desteklemede daha fazla teşvik sağlama için alanının olduğu algısını oluşturdu. IMF’nin de üzerinde durduğu gibi Çin’de büyüme yavaşlaması söz konusu. Ayrıca enflasyonun merkez bankasının 3.5%’lik hedefi altında kalmaya devam etmesi aslında bu algının oluşmasındaki temel sebep. Fakat Çin başbakanı da dün daha fazla kısa vadeli teşvikin olmayacağını söylemişti.

Bu durum karşısında analistler merkez bankası üzerinde parasal gevşeme baskısının artabileceğini düşünüyor. Li’nin açıklamasına rağmen kısa vadede olmasa dahi teşvikler uygulansa da bunların sınırlı olabileceğini düşünüyoruz.

Çin’den gelen haberlerin Avustralya için ne kadar önemli olduğunu göz önüne alırsak, Li’den gelen bu açıklamaların AUDUSD’de yaşanan gevşemeye katkısının olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Forex Koçu dünyanın dört bir yanından sizlere analizlerini sunmaya devam ediyor.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.