Çin Ekonomisi %6.8 Büyüdü – 20 Ocak 2017

Çin Büyüme Verileri ve Dolar'da Son Durum

Dünyanın en büyük ikinci (bazı hesaplamalara göre artık en büyük ekonomisi) ekonomisi Çin’den 2016 dördüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Yılın son çeyreğinde %6.8 ile beklentiden bir tık daha bir büyüme performansına imza atan Çin ekonomisi 2016 yılı boyunca yakalanan %6.7’lik büyüme ile de hükümetin resmi hedefi olan %7.00 – %6.50 seviyeleri tutturulmuş oldu.

Büyüme kamu harcamaları ve rekor seviyelere ulaşan banka kredileri tarafından desteklendi dördüncü çeyrekte. Ayrıca Aralık ayında %10.9 ile son bir yılın en hızlı artışını kaydeden perakende satışlar verisinin de ima ettiği gibi tüketim harcamaları büyümeyi destekleyen diğer bir faktör oldu.

Tabi artan kamu harcamaları ve krediler yoluyla yakalanan büyümenin yarattığı riskler de gözden kaçmıyor. Yükselen kamu borcu ve artan finansal riskler önümüzdeki çeyrekte aynı kalemlerden büyümenin desteklenmesi önünde bir engel oluşturabilir.

Konut sektörü ve yapısal reformlar ile birlikte bugün resmi olarak başkanlık görevine başlayacak olan Donald Trump sonrası ABD ile aradaki ilişkilerde ortaya çıkabilecek gerginlikler Çinli yetkilileri 2017’de bekleyen zorluklar. Bu doğrultuda hükümetin 2017 büyüme hedefini %6.5’e indirebileceği konuşuluyor.

Federal Rezerv Sistemi başkanlık koltuğuna geçmeden önce San Francisco Fed başkanlığı görevini yürüten Yellen dün akşam San Francisco’da yine bir konuşma yaptı. Ekonominin çok uzun süre düşük faizli bir ortamda çalışmaması gerektiğini ima eden Janet Yellen faizleri kademeli artırma konusunda ihtiyatlı olduklarını belirtti.

Ayrıca istihdam kaynaklarının kullanımı uzun vadeli denge seviyelere çok yakın diyen Yellen enflasyonun önümüzdeki bir kaç yılda %2.0 hedefine ulaşmasının olası olduğunu ifade etti. Zaten önceki gün de San Francisco’da bir konuşma yapmıştı Yellen ve dün akşamki konuşmasında piyasalara hareket getirecek pek yeni bir yorum yok.

Dolar endeksi 10 tahvil faizlerinin %2.50’ye dayanmasının da etkisiyle dün önemli bir ralli denedi fakat ralliye 101.70 direncinden ret geldi.  Şu an 100.80 seviyelerinde işlem görüyor ve en yakın destek 100.70 bölgesi. Kırılması durumunda 100.30 ve 100.00 seviyeleri tekrar test edilebilir.

Yukarıda 101.00 seviyesinin tekrar aşılması ise dolar açısından yeniden bir iyimserlik yaratabilir. Donald Trump’ın bu akşam saat 20.00’de başlaması beklenen göreve başlama töreni ile birlikte 10 yıllık tahvil faizlerinde %2.50 seviyeleri takip edilmeye devam edilmeli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.