Çin Altının Kafasını Karıştırdı

Gecenin önemli verilerinden biri de Çin’dendi. Geçen ay rekor dış ticaret açığı veren Çin’den dün gece Mart ayı ticaret dengesi verisi geldi.

Çin’in Mart ayında yine dış ticaret açığı vermesi beklenirken , Çin 5.4 milyar dolar fazla verdi ve geçen ay ki veriden sonra oluşan sert iniş endişelerini bir miktar da olsa dindirdi.

Şubat ayında gelen 31.5 milyar dolarlık dış ticaret açığı mevsimler faktörlere ve bir haftalık resmi tatile bağlanmıştı. Zaten önce ki yılların aynı dönemini incelediğimizde Çin’in yine ticaret dengesi açısından çok düşük bir performans sergilediğini görüyoruz.

Dün gelen veri de bir anlamda bunu teyit etti ve Çin’in yumuşak iniş yapacağı beklentisinde olanları rahatlattı.

Açıkçası altın bu veriye nasıl bir tepki vereceği konusunda kararsız kaldı. Çünkü veri bir yandan Çin’de işlerin yolunda gittiğini gösteriyor diğer yandan ise buna bağlı olarak Çin’in gevşek para politikasını şimdilik rafa kaldırabileceğini gösteriyor.

Biri altın için olumlu diğeri ise olumsuz. Altın da bu iki durum arasında kaldı ve gelen iyi veriye büyük bir tepki vermedi. Fakat Çin’den sert iniş olmayacağına işaret eden veriler gelmeye devam ettikçe altına olan talep de kademeli olarak artarak altın fiyatlarını ilerde yine yukarı çekecektir diye tahmin ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.