Çin – ABD Görüşmelerinin İyi Gittiğine Yönelik Haberler Piyasaları Nasıl Etkileyecek? – 1 Şubat 2019

Haftanın son işlem gününde geride bıraktığımız ocak ayına bakarsak dünya endeksler bazında güçlü bir kapanış gerçekleşti. Endeksler,  Bloomberg verilerine göre aylık %7.8 oranında yükseliş kaydetti. Bu durum şüphesiz kendine endeksi barometre gösteren Trump tarafında bir başarı olarak algılanacak olup FED’in güvercin tavrı da piyasalarda Trump etkisi olarak zaten tartışılmıştı. Peki bundan sonra ne izleyeceğiz diye düşünürsek, eski konulara geri dönüş başlayacak ve Çin- ABD ticaret savaşları gündemde olacaktır. Bilindiği üzere 1 mart ateşkes tarihinin sonu olacak fakat WSJ haberine göre görüşme Şubatta gerçekleşecek. Bir diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump, yeni ticaret anlaşması için Çin’e daha fazla zaman verebileceğini açıkladı. ABD tarafında ekonomik datalara bakarsak bugün önemli bir veri olan tarım dışı istihdam rakamları öne çıkarken, aylık ortalama kazançlar, işsizlik oranı, imalat PMİ ve FOMC üyesi kaplan konuşması takip edilecek. Kısacası USD bazlı paritelerde hareketli bir gün yaşanması beklenebilir.  FED sonrası paritelerde büyük hareketler yaşanmazken şu an için risk iştahı borsalarda artmış durumda olarak öne çıkmakta.

AB tarafında İtalya ekonomisi, bir yıldır devam eden siyasi kargaşa, yükselen borçlanma maliyetleri ve mali gerilimin ekonomi üzerinde olumsuz etkilerini göstermesi ile birlikte, 2018 yılının sonunda resesyona girdi. Istat’tan yapılan açıklamaya göre, İtalya’nın gayrı safi yurt içi hasılası 2018 yılının son çeyreğinde, önceki çeyrekte yüzde 0.1 azaldıktansonra yüzde 0.2 daraldı. Yıl sonu daralması beklenenden daha fazlaydı. AB tarafında bir diğer resesyon ihtimali görülen Almanya tarafında ise Bundesbank yetkilisi yaptığı konuşmada Almanya cephesinde herhangi bir resesyon riski görmediğini açıkladı. Geride bıraktığımız günde açıklanan AB verilerine bakarsak işsizlik oranı beklenti dahilinde %7.9 olurken GSYİH rakamları da beklenti dahilinde geldi. Bugün ise Almanya imalat PMİ, ve AB Tüfe rakamları yakından takip edilecektir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.15000 seviyelerinde tutunamayan paritede 1.14400 seviyesinde dengelenme görülmekte. Daha önce de denenmiş ve tutunulmamış nokta olan 1.14657 pivot noktası altında fiyatlanması halinde paritedeki kanal hareketinin devamı beklenirken, aşağı yönlü hareketlerde 1.14171, 1.13872 ve 1.13087 destek noktaları izlenirken, yukarı yönlü hareketlerde ise 1.14956, 1.15442 ve 1.16227 direnç noktaları izlenebilir.

Yurt içinde bugün PMİ rakamları takip edilecek olup FED sonrası 5.1930 seviyelerinde dengelenen bir parite öne çıkmakta. Türk varlıklarındaki değerlenmeler de göze çarparken bilanço etkisi ve yurt dışıolumlu hava ile birlikte USDTRY tarafında şimdilik TL pozitif havanın devam etmesi beklenebilir. Petrol tarafındaki 62’den 60 seviyesine gelen geri çekilmede TL tarafında bir nebze de olsa olumlu yansıması beklenebilir. Bir diğer taraftan Commerzbank analistlerinin notunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 2020 sonundaki yüzde 8.2’lik enflasyon tahmininin “aşırı iyimser göründüğü” belirtildi. Bilindiği üzere Türkiye’nin kırılgan noktası olarak hem faizler hem kur açısından enflasyon rakamları oldukça önemli olacaktır.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak saatlik grafikte olan düşüş trendi kısa vade için dikkat çekerken 5.1613 seviyesi 2 kere denenmiş olup bu seviyeden yukarı yönlü hareketlerde 5.2168, 5.2691 ve 5.3497 direnç noktaları izlenirken, aşağı yönlü hareketlerde ise 5.1362, 5.1079 ve 5.0273 destek noktaları takip edilecektir.  

Altın tarafında dün gelen dünya altın konseyi raporuna göre güçlü merkez bankası alımları rapora yansırken net 651 ton alım rakamı dikkat çekmekte. Yıllık %4 altın talebindeki artış rakamı datalara girerken güvercin FED ile birlikte altın fiyatlarını bu yıl daha çok konuşması beklenmekte. Sert anlık yükseliş ardından 1317.00 seviyesinde dengelenen altın tarafında aşağı yönlü hareketlerde 1312.88 ve 1304.13 destek rakamları takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 1325.77 ve 1330.38 direnç noktaları takip edilebilir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.