Carney GBP’ye Yaramadı!

Hafta sonu ise Carney’in Davos’ta yaptığı açıklamalar GBP için öldürücü oldu.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in İngiltere Merkez Bankası’nın yeni başkanı olacağı açıklandığı zaman bu haber GBP için olumlu olarak algılanmıştı.

Carney’nin yönetimindeki BOC faizi uzun süredir %1’de tutmasına rağmen faiz metninde sürekli faiz arttırımının ileride gerekeceğini söyleyerek diğer merkez bankalarına göre daha şahin bir tutum sergiliyordu. Bu da BoE’nin yeni başkanının önceki başkan King’e göre daha şahin olacağını düşündürtmüştü pek çok yatırımcıya.

Hafta sonu ise Carney’in Davos’ta yaptığı açıklamalar GBP için öldürücü oldu.

Carney’e göre merkez bankaları hükümetlere göre (yani para politikası mali politikaya göre) daha esnek olmalı ve merkez bankalarının ellerindeki salahlar henüz tükenmedi. Daha yapılabilecek şeyler var…

Carney açıklamalarında herhangi bir ülkeyi belirtmese de piyasa bunu Carney’in İngiltere ekonomsini canlandırmak için daha fazla parasal gevşeme yapacağını hatta bunun için enflasyon hedefinde esneklik yapmaktan kaçınmayacağı şeklinde yorumladı.

GBPUSD bu yüzden Cuma kapanışını 1.58’de yapmasına rağmen Pazar gecesi 1.5760’tan işlem görmeye başladı ve bugün düşüşünü sürdürerek 1.5706’ya kadar gerileyerek kaybını derinleştirdi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.