Cari Açık Geriledi. Peki Dolar?

TCMB’den açıklanan verilere göre Türkiye’de cari hesap Şubat ayında 1.78 milyar dolar açık verdi. Piyasalar 2.00 milyar dolar üzerinde bir açık bekliyordu. Yani beklentilerden daha iyimser bir rakam var elimizde.

Cari açık geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 1.52 milyar azalırken on iki aylık cari açık ise 30.51 milyara geriledi. Bu hesaplara göre cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya oranı da %4.1 oluyor.

Ticaret açığının önceki yılın aynı ayına göre 1.47 milyar, birincil gelir dengesi açığının ise 99 milyon dolar azalması cari açıktaki iyileşmenin temel iki nedeni. Diğer yandan hizmetler dengesi gelirlerinde 228 milyon dolar gerileme yaşanırken parasal olmayan altın kalemindeki net ihracat da 292 milyar dolar düşmüş. Yani ticaret açığı ve net gelir açığı cari denge için pozitif, hizmetler geliri ve parasal olmayan altın kalemi ise cari denge için negatif gelişmiş.

Cari denge Türkiye’nin yumuşak karnı ve Türkiye’yi dış şoklara kırılgan hale getiren bir faktör. Ülkemiz ile ilgili kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen uyarıların da genellikle cari açık – dış şoklar ikilisi ile ilgili olduğunu hatırlatalım. Cari açıkta gerileme yaşanması çok olumlu fakat rakamlar hala Türkiye’yi dış şoklara kırılgan yapacak seviyelerde. Yani iyileşmenin devam etmesi gerekiyor.

USDTRY’de geçtiğimiz hafta başlayan toparlanmaya şimdilik mola verilmiş gibi görünüyor. Ama enflasyondaki gerileme ile TCMB üzerindeki faiz indirimi baskısı giderek artıyor. Ayrıca Fed’in faiz artışlarına bu sene en az iki artışla devam etme ihtimali yüksek. Bu nedenle de 2.80 altına doğru olası sarkmalar kalıcı olmayabilir görüşündeyiz. Yukarıda 2.8650 bölgesinin aşılması ile ise teknik olarak görünüm dolar lehine döner ve tekrar 2.90’lara doğru bir hareketi peşinden getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.