Bugünün Yıldızı TL oldu! – 30 Ocak 2017

Dolar'ın Gücü Yetmedi!

Dünya piyasaları haftanın ilk işlem gününe oldukça hızlı başladı. Asya seansına düşüşle başlayan Dolar endeksi, Avrupa seansıyla birlikte yükselişe geçti. Ancak ABD borsalarının açılmasıyla birlikte Dolar endeksi yeniden hızlı bir şekilde değer kaybetmeye devam etti.

Günün önemli verilerine bakacak olursak Almanya’dan açıklanan öncü TÜFE verisinde -%0.5 düşüş beklenirken -%0.6 olarak açıklandı ancak verinin etkisi sınırlı oldu. Günün en önemli verileri ise ABD’den geldi. Çekirdek fiyat endeksi %0.1 ile beklentilere paralel açıklandı. Kişisel harcamalar %0.5 ile beklentinin üzerinde açıklanırken, kişisel gelirler ise %0.3 ile aynı oranda beklentinin altında açıklandı. Günün son önemli veri ise ABD 2. el konut satışları verisi ise %1.1 beklentisinin üzerinde %1.6 oldu. ABD’den açıklanan veriler de dolar endeksine çok fazla etki yapmadı.

Bunun dışında gün içindeki yazımızda da bahsettiğimiz ECB üyesi Nowotny’nin açıklamaları Euro bölgesi açısından oldukça dikkat çekici. Mart’taki ECB toplantısında varlık alımının tartışılmayacağını belirten Nowotny Euro bölgesi açısından oldukça temkinli açıklamalar yaptı ve risklere değindi.

Açılış ile beraber ABD borsaları Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq ortalama %0.50 değer kaybıyla işlemlere başladı. Avrupa seansı boyunca yükselişte izlediğimiz ve yeniden %2.50’nin üzerinde gördüğümüz ABD 10 yıllık tahviller br anda düşüşe geçti. Hal böyle olunca hızla düşüşe geçen dolar endeksi ile birlikte EURUSD ve GBPUSD’de de yükselşler beraberinde geldi. 1.0700 psikolojik sınırına yeniden yaklaşan EURUSD için kritik seviyeler yukarıda 1.0700 – 1.0730 – 1.0760 olurken aşağıda ise 1.0660 – 1.0625 – 1.0595 seviyeleri olabilir.

Bugünün sürprizi ise kesinlikle Türk Lirası’ndan geldi. Uzun zamandır görmediğimiz ve aslında bugün beklemediğimiz bir ralli yapan TL dolar karşısında %2.6’ya kadar değer kazandı. Cuma günü FITCH sonrası 3.87’ye yakın kapanış yapan Dolar/TL bugün kademeli bir şekilde 3.77’ye kadar düşüş gerçekleştirdi. Bu düşüşün tam anlamıyla bir nedeni olmadığından geçici bir etki yaratabileceğini belirtelim. Ancak TCMB’nin bugün de parasal sıkılaştırma önlemleri çerçevesinde attığı adımlar ve yüksek miktardaki döviz depo ihalesi TL’ye olumlu yansımış durumda. Üzerinde durulması gereken seviyeler ise; düşüşlerin devamı için 3.78 altında kalınması ve saatlik kapanışlar özellikle önemli. 3.78 altında 3.70′ kadar düşüşler derinleşebilir. Yukarıda ise 3.81 – 3.85 – 3.87 direnç olarak zorlanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.