Bugünün Programı (4 Nisan, Perşembe)

Piyasanın dikkati bugün öğleden sonra gelecek olan İngiltere merkez bankası BOE ve Avrupa Merkez Bankası ECB para politikası kararlarında olacak.

Piyasanın dikkati bugün öğleden sonra gelecek olan İngiltere merkez bankası BOE ve Avrupa Merkez Bankası ECB para politikası kararlarında olacak.

Sabah 10.15’de İspanya, 11.45’de İtalya, 11.30’da ise İngiltere hizmetler PMI rakamları gelecek. Ayrıca saat 11.00’de Euro bölgesi genel hizmetler PMI verisi açıklanacak.Euro Bölgesi endeksinde geçen aya göre değişiklik beklenmezken İtalya, İspanya ve İngiltere endekslerinde geçtiğimiz aya göre kötüleşme bekleniyor.

14.00’da İngiltere merkez bankası BoE para politikası kararlarını açıklayacak. Faizlerin %0.50, varlık alım programının ise 375 milyarda sabit tutulması bekleniyor piyasanın büyük bölümü tarafından. Fakat az da olsa BoE’nin varlık alım programını 25 milyar artıracağı beklentisinde olanlar var. 

14.45’te ise ECB para politikası kararlarını açıklıyor ve faizlerin %0.75 seviyesinde sabit tutulması bekleniyor. Faiz kararı açıklamasından sonra gözler 15.30’da başlayacak olan Draghi basın toplantısına çevrilecek. Her ay olduğu gibi yine Draghi’nin konuşması sırasında Euro paritelerinde keskin hareketler göreceğiz.

Her Perşembe olduğu gibi bugün saat 15.30’da ABD’den haftalık işsizlik başvuruları verisi yayınlanacak ve geçtiğimiz haftaya göre çok hafif bir düşüşle 354 bin olarak gelmesi bekleniyor işsizlik başvurularının. 

17.30’da Fed başkanı Bernanke yatırım eğitimi konulu bir konferansta konuşma yapacak. Bernanke’nin para politikasına değinmesi beklenmiyor, daha çok akademik bir konuşma yapacak Fed Başkanı. Bu nedenle de piyasaya üzerinde büyük bir etki yaratmayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.