Bugün Tüm Dikkatler Bernanke’de

İngiltere, ABD ve Kanada’dan gelecek olan çok önemli veri ve gelişmelerin piyasayı hareketlendireceği bir gün bizi bekliyor.

İngiltere, ABD ve Kanada’dan gelecek olan çok önemli veri ve gelişmelerin piyasayı hareketlendireceği bir gün bizi bekliyor.

11.30’da çok önemli İngiltere verileri var takvimde. İngiltere Merkez Bankası BoE’nin son faiz toplantısının tutanakları ile beraber kamu net borçlanması ve perakende satışlar verileri açıklanacak.

Tutanaklardaki tartışmalar gelecekteki hamlelere dair ip ucu verebilir, bu açıdan önemli. Ama King’in son kez Başkan olarak katıldığı toplantıda yeni Başkan Carney’in beklenmesi sebebiyle çok radikal fikirlerin konuşulmamış olması daha olası.

Perakende satışlar %0.7 düşerek gelecek ay karamsar bir tablo vermişti. Bu sefer herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

Kamu borçlanmasında ise 16.7 milyar GBP’den 7.6 milyara düşüş bekleniyor. Rakam ne kadar düşük olursa GBP için o kadar iyi. GBP pariteleri açısından ne kadar hareketli dakikalar olacağını söylememize gerek bile yok herhalde.

13.00’da yine bir İngiltere verisi var. CBI sanayi siparişi beklentilerinde -25’den -18’e doğru bir iyileşme bekleniyor. Aynı dakikada İsviçre Merkez Bankası Başkanı Jordan’ın konuşması ise CHF’de dalgalanma yaratabilir.

15.30’da perakende satışlar verisi sırası bu kez Kanada’da olacak. Geçtiğimiz ayın kuvvetli artışından sonra bu kez hem manşet veride hem de çekirdek veride %0.2 artış bekleniyor.

17.00’da ABD 2. el konut satışları verisi arka planda kalacak çünkü aynı anda FED Başkanı Bernanke’nin konuşması başlayacak. Tüm piyasanın büyük merakla beklediği konuşmada varlık alım programının seyir hızına dair yorumlar piyasada müthiş dalgalanma yaratacak. ALTIN, USDJPY, EURUSD için fırsat dakikaları olacak.

21.00’da açıklanacak son FED faiz toplantısının tutanakları da yine piyasayı etkileyecek bir başka gelişme olacak. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.