Bugün Sahne SNB ve BoE’de – 16.06.2016

Herkese iyi günler. Piyasalarda hareketliliğin son derece fazla olduğu bir dönemdeyiz. Dün Fed başkanı Yellen piyasalara net bir sinyal vermekten kaçındı. Bu sene içerisinde 1 faiz artışı bekleyenlerin sayısının 6’ya yükselmesi USD içi negatif bir gelişme oldu. Fakat verilerin beklentileri karşılaması halinde faiz artırımının Temmuz’da hala masada olduğuna dikkat çekti Yellen. Bu dönemden sonra ABD’dn gelecek olan veriler USD’nin Temmuz ayındaki kaderini belirleyecek. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

10.30’da SNB faiz kararı ve para politikası değerlendirmesi gelecek. Negatif faizlerde bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. SNB’nin değerli CHF istemediğini biliyoruz. SNB başkanı Jordan’ın açıklamalarını yakından takip edeceğiz.

11.30’da İngiltere’den perakende satışlar açıklanacak. Beklenti %0.2. Önceki rakam %1.3. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması GBPUSD’de aşağıları beraberinde getirebilir.

14.00’da İngiltere faiz kararı ve para politikası açıklanacak. Brexit öncesinde BoE’nin temkinli bir tutum sergilemesi son derece beklenen bir durum. Gelecek olan açıklamalar GBP paritelerine hareket getirebilir.

14.30’da Türkiye’den yıl sonu TÜFE tahmini açıklanacak. Önceki veri %7.8. Gelecek olan veride kötüleşme yaşanması TRY için negatif olabilir.

15.30’da ABD’den TÜFE verileri açıklanacak. USD son derece önemli veriler. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması USD paritelerine hareket getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.