Bugün Piyasaları Neler Bekliyor?

Haftanın son işlem gününde güne Japonya’dan gelen yoğun veri akışı ile başladık. Uzun zamandır ekonomide enflasyon sorunu yaşayan Japonya’nın açıklanan Eylül Tüfe rakamına bakarsak beklenti üstünde %1.0 olarak gerçekleşmiş oldu. Fakat sanayi üretimi beklenti altında kalarak %0.7 olarak gerçekleşti işsizlik oranı ise %2.4 olarak iyileşme gösterdi. Nikkei endeksi ayrışarak olumlu bir hava eserken, USDJPY paritesine etkisinin sınırlı olduğunu görmekteyiz zira Yen bu yılın en düşük seviyelerinde bulunmakta.  Bunun ana sebebi enflasyon yükselse de hala Japon Merkez Bankası hedeflerini altında seyretmesi olarak söylenebilir.

Yurtiçinde ise TL değer kazanımlarını takip etmekteyiz. Bunun ana sebebi olumlu beklentiler ve düşen CDS risk primleri olarak açıklanabilir. Bunun yanında Merkez Bankası faiz artırımı ile birlikte cazip olan Türk tahvil piyasası öne çıkmakta. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul görüşmeleri için bulunduğu New York’ta, Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansında Türkiye ekonomisinin mevcut durumunu anlamak için Türkiye’nin son iki yıldır neler yaşadığının iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayan Albayrak, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, 14 yılda önceliği ekonomiye veren AK Parti hükümetinin, önceliği bir süreliğine ulusal güvenliğe vermek zorunda bıraktığını söyledi. Dün de bahsettiğimiz üzere FED sonrası artık Türkiye’nin iç dinamikleri ve beklentiler piyasayı şekillendirecektir. Cari açık ve enflasyon rakamları önem arz edecektir. Son olarak TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ne göre, 21 Eylül’de, Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri 2 milyar 572 milyon dolar azalışla 66 milyar 349 milyon dolar olarak gerçekleşti. Brüt döviz rezervleri, 14 Eylül ile biten haftada 68 milyar 921 milyon dolar seviyesindeydi. Bugün TÜİK ticaret açığı verisi takip edilebilir.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak haftalık bazda %5’e yakın değer kazanması haftalık trendi aşağı yönlü çevirmiş durumda. Düşüş trendinin devam etmesi durumunda artık 5.00 seviyelerini konuşacağız. Sırasıyle 5.9315, 5.8574, 5.6813 destek seviyesi takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.1076, 6.1428 ve 6.3857 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Dün ABD tarafında GSYİH, 2014 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana en hızlı artışını kaydetti. Ve ekonominin en büyük kısmını oluşturan tüketici harcamaları yüzde 3.8 artışla beklentileri karşıladı. Dayanıklı mal siparişleri ise beklentinin üzerinde gelerek %4.5 gelerek ABD ekonomisinde olumlu verilerin gelmesi ve dolar desteleyici verilerin geleceği sinyalini vermiş oldu. Dün FED başkanı Powell’in açıklamasında tekrar vurgu yapılarak ABD ekonomisinde resesyon beklemiyorum ifadesi kullandı. Bunun yanında hisse senedi fiyatlarının yüksekliğinden bahsetti. Bugün ABD tarafında PCE  deflatörü verisi takip edilirken, ağustos ayı yıllık ve aylık kişisel gelir- gider verisi takip edilecektir.
Avrupa tarafında ise İtalya ekonomisi endişesi sürerken olumlu açıklamalar gelmeye devam etmekte. Dün İtalya endişesi ile Euro’da satış gördük. Daha sonra gelen İtalya bütçe toplantısında bütçe açığını/milli gelir oranını %2.4 oranına çekeceğini açıklaması üzerine piyasada olumlu bir hava gerçekleşti. Zira İtalya tahvilleri alıcılı seyretmekte. Bugün ECB yetkilisi Praet konuşması Euro bögesi enflasyon rakamları takip edilecektir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak dünkü satış sonrası 1.16005 destek seviyesine yaklaşmış gözükmekte. Üzerinde kalması durumunda 1.17187, 1.17970 ve 1.19152 direnç noktaları takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.15606 ve 1.14424 destek noktaları takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.